Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Co Polacy wiedzą o adaptacji do zmian klimatu?

Tematyka adaptacji do zmian klimatu – coraz bardziej odczuwalnych w codziennym życiu – nie jest bliżej znana Polakom. Badania społeczne oceniajace świadomość spoleczeństwa prowadzono głównie pod kątem ograniczania wpływu na zmiany klimatu, a nie działań służących przystosowaniu się do zmian klimatu

miastoxxx 1 892x356 - Co Polacy wiedzą o adaptacji do zmian klimatu?

Według przeprowadzonych w 2014 r. badań w Polsce, ponad 86% respondentów twierdziło, że zmiany klimatu to poważny problem, w tym 27% uważało, że jest on wręcz „bardzo poważny”[1]. O istotności zmian klimatu było przekonanych prawie dziewięciu na dziesięciu Polaków – bez względu na płeć, wiek czy poziom wykształcenia. Wyniki sondażu amerykańskiego Pew Research Center przeprowadzonego w 2015 r. w 40 krajach świata pokazały, że tylko 15% Polaków wyraziło bardzo duże zaniepokojenie faktem, że odczują negatywne konsekwencje zmian klimatu jeszcze za swego życia. Dla porównania – zdanie takie wyraziło ponad 18% Niemców, 27% Kanadyjczyków, 39% Amerykanów, 35% Francuzów[2]. Według badań Eurobarometru przeprowadzonych w 2015 r. Polacy rzadziej niż ankietowani z innych państw Unii Europejskiej mówili, że osobiście w ciągu ostatnich sześciu miesięcy podjęli jakieś działania mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi (30%, średnia dla UE 49%)[3] .

Świadomość zmian klimatu i ich skutków

Przeprowadzone w Warszawie w czerwcu 2016 r., w ramach projektu Adaptcity (LINK do strony), badania dowodzą, że choć zdecydowana większość respondentów zdaje sobie sprawę z obecności zmian klimatu, świadomość rozwiązań adaptacyjnych jest wśród nich wciąż na niskim poziomie. Ankietowani niemal powszechnie zauważają zmiany klimatu i wiążą je z szerokim spektrum zjawisk. Zmiany kojarzą się głównie z globalnym ociepleniem lub wzrostem temperatur i suszami, rzadziej zaś z zanieczyszczeniem powietrza, smogiem czy miejską wyspą ciepła. W świadomości mieszkańców stolicy zmiany klimatu jawią się głównie jako synonim ekstremalnych zjawisk atmosferycznych.

Zdaniem ankietowanych najgroźniejsze dla bezpieczeństwa mieszkańców skutki zmian klimatu to przede wszystkim gwałtowne ulewy, nawałnice, burze, zanieczyszczenie powietrza, smog oraz susze, brak wody, a także fale upałów czy powodzie. Rzadziej niepokój mieszkańców budzą gwałtowne opady śniegu, gradu, brak śniegu w zimie czy silne mrozy.

Zdecydowana większość przebadanych osób uważa, że oddolne, indywidualne działania członków społeczności miasta mają realny wpływ na przystosowanie miasta do zmian klimatu, a także na przeciwdziałanie postępującym zmianom. Mimo wszystko, co drugi respondent był zdania, że odpowiedzialność za podejmowanie działań mających przeciwdziałać zmianom klimatu spoczywa na lokalnych władzach.  

Z podanych propozycji działań adaptacyjnych do zmian klimatu podejmowanych przez władze Warszawy, mieszkańcy najwyżej oceniają następujące rozwiązania: zwiększenia terenów zielonych, wzmocnienie infrastruktury przeciwpowodziowej, lepsze przygotowanie służb kryzysowych do występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wysoko w rankingu znajdują się także takie kategorie, jak: wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania terenów zielonych, zakaz zabudowy terenów zagrożonych powodzą, instalowanie kurtyn wodnych, mierzenie jakości powietrza oraz informowanie mieszkańców o zagrożeniach związanych z jego zanieczyszczeniem.

 

Źródło: Raport z badania – Opinie warszawiaków na temat zmian klimatu oraz warunków życia w sąsiedztwie. http://adaptcity.pl/pobrania/publikacje/

 

[1] Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski, TNS Listopad 2014, https://www.mos.gov.pl/srodowisko/edukacja-ekologiczna/badania/badania-swiadomosci-ekologicznej  

[2] Global Concern about Climate CHange, Broad Support for Limiting Emissions, 202.414.4372. Badania przeprowadzone od 25 marca do 27 maja 2015 r., w 40 krajach świata, www.pewresearch.org  

[3] Special Eurobarometr 435 „Climate Change”, Report EN, 2015.6169, doi:10.2834/447336  

powrót do aktualności