Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

bicycles 367103 960 720 892x356 - Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

„Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna” to hasło tegorocznej kampanii Komisji Europejskiej, której celem jest promocja przemieszczania się sposobami przyjaznymi dla środowiska.

Kampania ETZT promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny (czyli łączenie różnych gałęzi transportu). Jest to okazja do działania dla samorządowców i organizacji pozarządowych. Komisja Europejska zachęca obie strony do promowania przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się oraz inwestowania w niezbędną infrastrukturę.

Od 16 do 22 września odbywa się też wiele imprez związanych z ideą zrównoważonego rozwoju transportu: rajdy piesze i rowerowe, wystawy i konferencje. Jego kulminacyjny punkt stanowi, organizowany 22 września, Dzień bez Samochodu.

Więcej szczegółów: www.etzt.pl

Miasta i gminy, które zorganizują u siebie wydarzenia w ramach ETZT mogły ubiegać się o Nagrodę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, o której decyduje niezależny zespół ekspertów. EMW Award przyznawana jest tym uczestnikom, którzy w najbardziej efektywny sposób zwrócili uwagę społeczeństwa na zagadnienie zrównoważonego transportu i pokazali ją w praktyce!

Prekursorem Europejskiego Tygodnia Mobilności jest Francja, gdzie po raz pierwszy, w 1998 roku obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Powodzenie francuskiej inicjatywy doprowadziło do wprowadzenia Europejskiego Tygodnia Mobilności w 2002 r. Obecnie inicjatywa ta jest realizowana corocznie we wrześniu w celu zachęcenia zarządzających miastami i miasteczkami do zamknięcia ulic dla pojazdów silnikowych na jeden dzień, a mieszkańców – do korzystania ze zrównoważonych środków transportu. Rola wydarzenia jest coraz bardziej widoczna w Europie i na całym świecie.

 

Źródło: Ministerstwo Środowiska

 

 

Czy wiesz że 1 300x150 - Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

 

powrót do aktualności
Dostępność