Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Gdańsk: Stawia na ogrody deszczowe

Przypomina zwykły ogród, ale składa się głównie z roślin, które gromadzą i oczyszczają wodę deszczową. Ogród deszczowy może być wykonany przez każdego – zarówno w gruncie, jak i w pojemniku. Przy Miejskim Magazynie Przeciwpowodziowym spółka Gdańskie Wody stworzyła pierwszy „ogród do zadań specjalnych”. 25 sierpnia 2018 mieszkańcy mogli go odwiedzić oraz dowiedzieć się, jak wykonać swój własny. Przede wszystkim mogli dowiedzieć się dlaczego warto budować ogrody deszczowe.

By miasto było jak najlepiej przygotowane na skutki intensywnych opadów, niezbędne jest równoległe rozwijanie wielu narzędzi, które są tak samo istotne i powinny się wzajemnie uzupełniać. Kompleksowe podejście do retencji miejskiej powinno obejmować zarówno infrastrukturę miejską, jak i nieruchomości prywatne.

Ogrody deszczowe zmniejszają ilość spływających wód opadowych, a co za tym idzie – ryzyko podtopień i powodzi. Jako obiekt małej retencji, są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu, skutkujących ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Ogrody deszczowe to jeden z najprostszych sposobów zagospodarowania wody opadowej, chłoną ją nawet 40% lepiej niż klasyczny trawnik – mówi Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody. – Ich głównym zadaniem jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych.

Najlepszym źródłem wody jest dla nich ta z dachów, chodników, ciągów pieszych oraz z przydomowych podjazdów i parkingów. Efekt zwiększonej chłonności wód opadowych uzyskuje się poprzez sadzenie roślin hydrofitowych, czyli wodolubnych. Dzięki zastosowaniu w nim rozmaitych bylin, takich jak knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny czy strzałka wodna, możliwe stanie się naturalne retencjonowanie i filtrowanie zgromadzonej deszczówki.

Osoby, które w sobotę skorzystały z zaproszenia Gdańskich Wód na Stogi, dowiedziały się, jak wykonać ogród deszczowy w pięciu krokach i otrzymały pierwszą część Gdańskiego Poradnika Małej Retencji.

Miasto Gdańsk będzie wspierać wspólnoty mieszkańców, które zdecydują się utworzyć ogród deszczowy na swoim terenie.

Przygotowujemy program Ekologiczna Rodzina, którego częścią jest właśnie wsparcie dla powstawania takich ogrodów – mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. – Warunkiem grantu będzie wydzierżawienie podwórka. Chodzi nam o to, by wspólnoty miały poczucie, że są gospodarzami tego terenu.

gdansk 5 kierunkow retencji 1024x577 - Gdańsk: Stawia na ogrody deszczowe

Planowane jest też tworzenie kolejnych miejskich ogrodów deszczowych, na wzór tego na Stogach. Mają powstać m.in. na skwerze przy ul. Za murami w Śródmieściu oraz na Placu Biskupa O’Rourke we Wrzeszczu.

fot gdansk ogrod deszczowy - Gdańsk: Stawia na ogrody deszczowe

Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

fot gdansk ogrod deszczowy 1 - Gdańsk: Stawia na ogrody deszczowe

Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Źródło: Spółka Gdańskie Wody