Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Informacje o zagrożeniach – możemy je otrzymać na komórkę

W dobie zmian klimatu odpowiednio wczesne poinformowanie o nadchodzącym zagrożeniu może nam uratować życie, zdrowie lub ograniczyć straty.

email 3543958 1920 892x356 - Informacje o zagrożeniach – możemy je otrzymać na komórkę

O tym jak ważne jest informowanie o zagrożeniach, gdy występują sytuacje kryzysowe czy ekstremalne zjawiska pogodowe przekonaliśmy się wiele razy w trakcie burzy, nawałnic czy powodzi. Nie da się ich uniknąć, ale można o nich ostrzegać.

Pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami – Alert RCB

Trwa pilotaż powszechnego systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami i sytuacjami kryzysowymi. Będziemy powiadamiani m.in. o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Umożliwia to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br.

W przypadku sytuacji kryzysowej, zagrożenia życia i zdrowia ludności na operatorów telefonii komórkowej nakładany jest obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na danym obszarze. Treść wiadomości będzie przygotowywana przez RCB, a operatorzy telekomunikacyjni będą odpowiadać za ich dotarcie do adresatów.

Powszechny system wczesnego ostrzegania m.in. przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi zacznie działać od grudnia tego roku. Więcej informacji o systemie na stronie RCB.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z jego uruchomieniem do RCB napływa wiele pytań dotyczących m.in. obszaru kraju na jakim prowadzony jest pilotaż, dostępności Alertu RCB, zabezpieczenia danych osobowych, czy tego jak często będziemy otrzymywać takie SMS-y.

RCB przygotowało odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę https://rcb.gov.pl/alert-rcb-najwazniejsze-pytania-i-odpowiedzi.

Nowa wersja Regionalnego Systemu Ostrzegania

Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że użytkownicy smartfonów mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Teraz, jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, to taki komunikat może trafić wyłącznie do osób przebywających na zagrożonym terenie. Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie i wybranie odpowiednich ustawień.

Takie rozwiązania umożliwia geolokalizacja, o którą została uzupełniona aplikacja. Pracownicy wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego mogą teraz zawęzić krąg odbiorców ostrzeżeń do osób przebywających na wybranym terenie. Na przykład, kiedy wypadek drogowy zdarzy się na lokalnej drodze, możliwe jest przekazanie ostrzeżeń dla kierowców znajdujących się w określonej odległości (promieniu) od zdarzenia.

Oprócz funkcji umożliwiających przekazywanie komunikatów właściwych dla położenia użytkownika (geolokalizacja), wprowadzono udogodnienia dla osób niedowidzących.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: MSWiA oraz RCB

powrót do aktualności