Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Jak 100 lat temu Polacy znosili rekordowe upały

Jak Polacy znosili wyjątkowe upały latem 1921 roku, gdy odnotowano historyczny rekord temperatury na ziemiach polskich? Z jakimi problemami się wówczas borykano? Czy z podobnymi co dziś? Odpowiedzi na łamach archiwalnych gazet poszukał portal TwojaPogoda.pl.

sun bath 892x356 - Jak 100 lat temu Polacy znosili rekordowe upały

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem o upałach, które nawiedziły Polskę w lipcu 1921 roku. Temperatura sięgnęła w cieniu 40 stopni Celsjusza. Padł wówczas historyczny rekord ciepła dla granic dzisiejszej Polski, który aż po dziś dzień nie został pobity, choć kilkakrotnie było do tego bardzo blisko.

Materiał jest bardzo ciekawy, ilustrowany fragmentami artykułów, które opublikowano na łamach m.in. „Nowego Dziennika”, „Dziennika Białostockiego”, „Gazecie Olsztyńskiej”.

Jak pisze portal TwojaPogoda.pl Polska była wówczas krajem utrzymującym się niemal wyłącznie z rolnictwa, dlatego posucha i żar siały spustoszenie na polach uprawnych, stwarzając zagrożenie klęską głodu. Problemem był brak wody, żywności i osłabienie zdrowia mieszkańców, wobec czego szerzyły się choroby zakaźne.

Zapraszamy do lektury Zobacz, jak 100 lat temu Polacy znosili rekordowe upały. Problemy były zupełnie inne niż dzisiaj 

powrót do aktualności
Dostępność