Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Jak walczyć ze zmianami klimatu? Szczyt klimatyczny COP23.

W niemieckim Bonn właśnie rozpoczął się 23. szczyt klimatyczny organizowany w ramach ONZ Climate Change Conference. Wydarzenie zakończy się 17.11.2017

quiz5 800x356 - Jak walczyć ze zmianami klimatu? Szczyt klimatyczny COP23.

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to coroczne międzynarodowe konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska była ich organizatorem już dwukrotnie – w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie. Polacy trzykrotnie przewodniczyli Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu: w latach 1999-2000 – Jan Szyszko, 2008-2009 – Maciej Nowicki i 2013-2014 – Marcin Korolec.

COP23 potrwa prawie dwa tygodnie. W konferencji weźmie udział ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Prezydencję nad tegoroczną edycją sprawuje Fidżi, Niemcy są zaś organizatorem technicznym. COP23 to kolejny krok na drodze wdrażania Porozumienia Paryskiego, którego zasady implementacji mają być przyjęte podczas COP24 w Katowicach. W konferencji w Bonn biorą udział minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz wiceminister środowiska Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Najważniejszym celem Porozumienia paryskiego jest zmniejszenie tempa wzrostu koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Musimy to zrobić jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Są dwie drogi do tego celu. Po pierwsze redukcja emisji, a po drugie wchłanianie dwutlenku węgla z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy – dodał.

Minister środowiska miał okazję porozmawiać również z przedstawicielem organizatorów COP22, prezydentem Maroko Salaheddine Mezouar. Minister Jan Szyszko zaproponował współdziałanie przy organizacji COP24 w Katowicach, w szczególności w kontekście Afryki. W 2018 r. to Polska będzie gospodarzem kolejnego szczytu klimatycznego ONZ. W układzie trzech liderów – Maroko, Fidżi, Polska – chcemy wypracować skuteczne stanowisko, które pozwoli przyjąć pełny pakiet decyzji wdrażających Porozumie paryskie” – powiedział.

W ramach szczytu w Katowicach (3-14 grudnia 2018 r.) odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1).

 

Źródła:

www.mos.gov.pl

www.biznesalert.pl

powrót do aktualności
Dostępność