Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Każdy otrzyma SMS z ostrzeżeniem o zagrożeniu gwałtowną zmianą pogody

Startuje pilotaż powszechnego systemu ostrzegania SMSami przed zagrożeniami i sytuacjami kryzysowymi. Będziemy powiadamiani m.in. o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. 29 czerwca br. podpisane zostało porozumienie między Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami operatorów telekomunikacyjnych.

panowie 892x356 - Każdy otrzyma SMS z ostrzeżeniem o zagrożeniu gwałtowną zmianą pogody

O tym jak ważne jest informowanie o zagrożeniach gdy występują ekstremalne zjawiska pogodowe przekonaliśmy się wiele razy w trakcie burzy, nawałnic czy powodzi. Nie da się ich uniknąć, ale można o nich ostrzegać.

Powszechny system wczesnego ostrzegania m.in. przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi zacznie działać od grudnia tego roku. Umożliwia to nowelizacja prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br.

W przypadku sytuacji kryzysowej, zagrożenia życia i zdrowia ludności nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na danym obszarze. Treść wiadomości będzie przygotowywana przez RCB, a operatorzy telekomunikacyjni będą odpowiadać za ich dotarcie do adresatów.

Obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja wchodzi w życie), ale już dziś operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu. Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice). Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na zagrożonym obszarze. System będzie uzupełnieniem m.in. Regionalnego Systemu Ostrzegania.

– Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu – podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Mamy nadzieję, że to pozwoli tym, którzy będą na obszarze zagrożeń, zorientować się, zabezpieczyć, i że będzie to powszechniej dostępne, w tym sensie, że nie wszyscy korzystają z Regionalnego Systemu Ostrzegania, nie wszyscy mają niezbędne aplikacje, a tu informacja dotrze do każdego, kto ma włączony telefon

Gdy pilotaż się rozpocznie będziemy mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl 

–- Wierzymy, że dzięki temu systemowi skuteczność ostrzegania będzie dużo większa – zaznaczył Paweł Majewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Operatorzy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Rządowe Centrum Informacji

Zdjęcie tytułowe: Ministerstwo Cyfryzacji

powrót do aktualności