Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Konkurs grantowy Zielona Ławeczka: szansa na ogród na Twoim osiedlu

Fundacja Banku Ochrony Środowiska uruchamia IV edycję ogólnopolskiego projektu grantowego „Zielona Ławeczka”. Celem konkursu grantowego jest zazielenianie polskich miast poprzez tworzenie dostępnych dla wszystkich osiedlowych ogrodów. Ogrody powinny być tworzone z inicjatywy samych mieszkańców, według ich pomysłów i ich własnymi rękami. Coraz większa część społeczeństwa chce mieć wpływ na swoje otoczenie, a Fundacja BOŚ z wielką radością w tym pomaga.

meadowlark 437252 892x356 - Konkurs grantowy Zielona Ławeczka: szansa na ogród na Twoim osiedlu

O granty mogą się ubiegać mieszkańcy otwartych osiedli (zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty) w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.

Projekt ma umożliwić przekształcanie zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki, mini ogrody z ławeczką. Pozwoli to ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć przestrzeń do odpoczynku i spotkań.

Projekty na Konkurs można zgłaszać do 31 maja 2018.

Ogłoszenie listy przyznanych grantów nastąpi w drugiej połowie czerwca 2018.

Konsultowanie nadesłanych projektów z architektami krajobrazu będzie miało miejsce od 7 maja 2018 do 30 września 2018.

Zielona Laweczka grafika - Konkurs grantowy Zielona Ławeczka: szansa na ogród na Twoim osiedlu

Wcześniejsze edycje „Zielonej Ławeczki” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno społecznym, jak i medialnym. BOŚ przekazał już 75 tys. zł na rewitalizację zaniedbanych lub niezagospodarowanych zakątków na polskich osiedlach. Dzięki temu powstało 65 przyosiedlowych mini ogrodów. Wszystkie stanowią chlubę mieszkańców, którzy pielęgnują je, starają się upiększać oraz powiększać. Społeczności sąsiedzkie coraz częściej chcą być odpowiedzialne za otoczenie, w którym żyją. Zależy im na czystej, ładnej i zdrowej okolicy. Zakładają osiedlowe ogródki warzywne i szklarnie, zaczynają dbać o skwery i place zabaw, sadzą drzewa. Projekt „Zielona Ławeczka” ma pomóc mieszkańcom miast podjąć takie działania.

List do mieszkańców

LINK DO PLAKATU W PLIKU PDF

 

Źródło: Fundacja Banku Ochrony Środowiska

powrót do aktualności