Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Łódź: Zastosuj przyjazne naturze rozwiązania deszczówkowe

Jak przygotować beczkę na deszczówkę, studnie chłonną, ogród deszczowy czy oczko wodne można dowiedzieć się z poradnika „Cenna deszczówka – krótki przewodnik o tym, jak zatrzymać ją na działce” przygotowanego dla mieszkańców przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną.

bezplatny poradnik cenna deszczowka 4 - Łódź: Zastosuj przyjazne naturze rozwiązania deszczówkowe

Poradnik zawiera również zbiór porad jakich rozwiązań unikać, a w co zainwestować, aby ogród był piękny i ekologiczny. Dzięki zastosowaniu przyjaznych naturze rozwiązań deszczówkowych można również zmniejszyć koszty podlewania ☺

Łódzka Spółka Infrastrukturalna wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców opracowała ten poradnik w konsultacji i przy udziale Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk.

Jakie są możliwości zatrzymania deszczówki na własnej posesji powinni sprawdzić zarówno ci, którzy już urządzili swoje ogrody, jak i ci, którzy właśnie budują własny dom i planują jego zielone otoczenie. Wszystkich zachęcamy do zastosowania instalacji gromadzących wodę deszczową. Można jej używać do podlewania, zasilania oczka wodnego czy strumyka.

Do zwiększenia retencji na działce przyczynia się zachowanie naturalnego ukształtowania terenu – spadków i zagłębień oraz ograniczenie powierzchni utwardzonych i nieprzepuszczalnych.

W poradniku szczególną uwagę zwrócono na wykorzystanie rodzimych gatunków roślin, nadających się na miejsca nasłonecznione lub zacienione oraz do zbiorników wodnych i ogrodów deszczowych.

Poradnik dostępny jest na stronie internetowej administrowanej przez ŁSI

Źródło: Łódzka Spółka Infrastrukturalna