Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Nadchodzi kolejna fala upałów

Po suszy, okresie opadów i burz nadchodzi fala upałów. Synoptycy zapowiadają dwa tygodnie bardzo wysokich temperatur z częstymi i gwałtownymi burzami. Pamiętajmy, że upał może być niebezpieczny dla naszego zdrowia.

sunset 1753249 1280 892x356 - Nadchodzi kolejna fala upałów

Jest gorąco i sucho. W weekend w wielu regionach Polski termometry pokażą około 30 stopni Celsjusza w cieniu. Upałowi mogą towarzyszyć burze powodujące wzrost wilgotności powietrza. Temperatura odczuwalna może osiągnąć nawet 40 stopni.

W centrach miast upał będzie się szczególnie dawał we znaki. Jak podkreśla dr Justyna Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, wśród zagrożeń typowo miejskich, które wzmacniają niekorzystane skutki zmian klimatu są Miejska Wyspa Ciepła i przegrzanie miasta. Dzieje się tak, ponieważ betonowa zabudowa, asfaltowe drogi, place i parkingi pochłaniają ciepło. Do tego doliczyć trzeba jeszcze emisję ciepła z zakładów przemysłowych i silników samochodowych. Asfalt pochłania do 95 procent promieniowania słonecznego, podobnie zachowują się betonowe ściany naszych domów (zobacz materiał wideo).

 

Upał potrafi być niebezpieczny

W ciągu dnia najgoręcej jest w godzinach między 15:00 a 18:00, a nie jak powszechnie się uważa – w południe. W godzinach między 12:00 a 13:00 notuje się największe promieniowanie ultrafioletowe.

Przy temperaturze odczuwalnej rzędu 35 stopni Celsjusza, nasz system termoregulacji zaczyna mieć problemy. Gdy temperatura osiąga 38 stopni zagrożenie przegrzaniem organizmu wzrasta. Przy 39 stopniach pojawia się realna groźba udaru, a przy 40 stopniach zagrożone jest życie. Objawy udaru to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

To skrajnie niebezpieczne warunki atmosferyczne, szczególnie dla osób starszych, cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia, w tym osób po zawale serca, oraz małych dzieci – podkreślają lekarze. Dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach Szopienicach zwraca uwagę na konieczność otoczenia w okresie upałów szczególną opieką osób w wieku 80 lat i starszych oraz chorych (zobacz materiał wideo).

Jak się zabezpieczyć przed upałem?

Należy spożywać duże ilości wody mineralnej – przy pracy biurowej jedna szklanka co 2 godziny, a przy ciężkiej pracy na wolnym powietrzu co najmniej 1 litr na 2 godziny. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się również zabezpieczyć przed nasłonecznieniem. Konieczne jest lekkie, przewiewne ubranie oraz nakrycie głowy.

Jak podkreśla dr Derejczyk, w upały szczególną uwagę należy zwrócić na osoby starsze i chore. Warto sprawdzić, czy mają wodę mineralną lub zaproponować pomoc w zrobieniu zakupów, aby nie musiały wychodzić z domu podczas upału.

Należy również chronić dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem. W upalne dni nie wolno zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt.

Zwolennicy aktywności fizycznej powinni wybierać się na rower lub jogging wcześnie rano lub późnym popołudniem.

O czym jeszcze należy pamiętać, aby bezpiecznie przetrwać upały?

  • Należy unikać wychodzenia na zewnątrz w najcieplejszej porze dnia (między 10:00 a 17:00).
  • Należy ograniczyć opalanie – zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować przegrzanie organizmu i poparzenia skóry.
  • Korzystać z chłodnych (temperatura pokojowa) pryszniców i kąpieli. Zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny.
  • Zwierzęta należy zabezpieczyć przed bezpośrednim nasłonecznieniem, a przede wszystkim zapewnić im nieograniczony dostęp do wody.
  • W przypadku złego samopoczucia należy koniecznie zwrócić się o pomoc do lekarza.
  • W przypadku wystąpienia podejrzenia udaru lub innych dolegliwości związanych z upałem należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy, kontaktując się z dyspozytorem medycznym.

Upal 65 html m7da3d61a 1024x1024 - Nadchodzi kolejna fala upałów

Źródło: RCB

powrót do aktualności