Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Ogrody Krakowian – park kieszonkowy w każdej dzielnicy

Pierwszy teren określony mianem parku kieszonkowego utworzono w Krakowie w 2016 r. na rogu ulic Prusa i Fałata na Salwatorze. W 2018 r. powstanie w Krakowie 18 parków kieszonkowych w ramach projektu Ogrody Krakowian realizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Ma on na celu stworzenie w przestrzeni miejskiej małych, przyjaznych terenów zielonych służących szeroko pojętej rekreacji. Parki kieszonkowe na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością.

Pomysł stworzenia „ogrodów krakowian”, czyli miejsca w każdej dzielnicy, które sprzyjać będzie sąsiedzkim spotkaniom i rekreacji, był jednym z projektów budżetu obywatelskiego 2017 w Krakowie. Niestety, w głosowaniu mieszkańców przepadł, ale Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił, że sam zrealizuje ideę, dzięki której w 2018 roku Kraków wzbogaci się o 18 parków kieszonkowych.
W każdej dzielnicy udało się znaleźć miejsce pod takie przedsięwzięcie. Czasami jest to większy obszar, niekiedy nieco mniejszy, ale to co z pewnością je połączy, to ich wyjątkowość i różnorodność. Krakowianie chcą, aby każdy park był inny, ale także by w jak najpełniejszy sposób spełniał oczekiwania mieszkańców i był odpowiedzią na ich potrzeby. Każdy z „mini parków” ma swój temat przewodni, w i którego wyłonieniu pomagali mieszkańcy. Charakter parku determinuje także miejsce, w którym powstaje.

Kraków 11 Podgrze Duchackie 1024x683 - Ogrody Krakowian – park kieszonkowy w każdej dzielnicy

W sierpniu 2018 r. otwarto „Na rogu Dekerta” na Zabłociu park kieszonkowy inspirowany motylami. Powstał z inicjatywy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Studenci w ramach projektu „Na rogu Dekerta” zorganizowali zbiórkę na platformie crowdfundingowej i w ciągu miesiąca zebrali 20 tys. zł na zagospodarowanie skweru. Pozostałe fundusze na realizację projektu zapewnił Zarząd Zieleni Miejskiej.

Na skwerze o powierzchni 554 m kw. zasadzono kwiaty i krzewy przyciągające motyle – jeżówki, budleje Dawida, rudbekie – ciekawe gatunki traw oraz postawiono domki dla owadów. Całość uzupełniają ławki, drewniana instalacja ze słowem „motyl” w różnych językach oraz płyty chodnikowe z grami podwórkowymi. W centrum skweru znajduje się wiśnia ozdobna.

We wrześniu w dzielnicy Bieżanów-Prokocim przy ul. Nad Potokiem uroczyście otwarto kolejny park kieszonkowy zaprojektowany przy aktywnym udziale mieszkańców. Inspiracją była matematyka, królowa nauk. Włoski matematyk Leonardo Fibonacci prawdopodobnie zdawał sobie z tego sprawę jak nikt inny. Kto nie słyszał o nim albo o złotej liczbie, złotej spirali lub złotym ciągu, ten może mieć okazję dowiedzieć się nieco więcej o tym właśnie w parku kieszonkowym przy ul. Nad Potokiem.

Leśny, Sielski i Dębowy – to nazwy trzech nowych ogrodów krakowian, z których od października korzystać mogą mieszkańcy dzielnic: Łagiewniki-Borek Fałęcki, Bieńczyce i Prądnik Czerwony.

Ogrody Krakowian są kolejnym dowodem na to, że mieszkańcy polskich miast zaczynają coraz bardziej angażować się w zazielenianie swojego otoczenia.

Więcej informacji na stronie krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Idea parków kieszonkowych (ang. pocket parks, mini parks) zrodziła się w Nowym Jorku. Jednym z najbardziej znanych i najstarszych jest Paley Park, który powstał w 1967 r. na środkowym Manhattanie, na 53 ulicy, pomiędzy Madison a 5. Aleją. To niezwykle popularne miejsce o powierzchni zaledwie 390 m2 z podświetlanym wodospadem, bluszczem na ścianach, kilku drzewami i wygodnymi miejscami do siedzenia. Stanowi idealne miejsce do codziennego relaksu i spotkań towarzyskich. Można tu wpaść na kawę, zjeść hot-doga i spotkać się ze znajomymi. Swoją popularność zawdzięcza wodospadowi, który przede wszystkim tłumi hałas dobiegający z ulic.

W krajobrazie miast jest wiele nieużytków i zaniedbanych przestrzeni. Często jednak nie dostrzega się ich potencjalnej atrakcyjności jako przestrzeni publicznej. Zagospodarowanie takich niewielkich fragmentów miasta, pozwala stworzyć nową atrakcyjną społecznie zieleń. Zaangażowanie się mieszkańców w takie działania to z jednej strony ich identyfikacja z konkretną zielona przestrzenią, którą sami stworzyli lub współtworzyli i którą dbają, z drugiej zaś budowanie naszej świadomości dotyczącej wzmacniania odporności miasta na zmiany klimatu.

Parki kieszonkowe mogą być zakładane na gruntach miejskich lub prywatnych, o nieregularnych kształtach, które są trudne do zagospodarowania w inny sposób. Ich urządzenie nie wymaga wysokich nakładów. Park kieszonkowy może mieć również na wpół tymczasowy charakter i funkcjonować do czasu docelowego zagospodarowania.

 

Źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie