Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Szczyt klimatyczny COP23 zakończony. Kolejny w Katowicach

Osiągnięcie postępu w pracach nad pakietem decyzji wykonawczych do Porozumienia paryskiego było jednym z podstawowych celów szczytu klimatycznego COP23.

COP23 892x356 - Szczyt klimatyczny COP23 zakończony. Kolejny w Katowicach

O globalnej polityce klimatycznej dyskutowali w Bonn delegaci z blisko 200 krajów, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekologicznych oraz reprezentanci miast i biznesu. Polskiej delegacji przewodniczył minister środowiska prof. Jan Szyszko. Głównym celem COP 23 było osiągnięcie postępu w pracach nad pakietem decyzji wykonawczych do Porozumienia paryskiego, który ma być przyjęty w trakcie 24. sesji Konferencji Stron, organizowanej w grudniu 2018 r. w Katowicach. Porozumienie Paryskie zacznie obowiązywać od 2020 roku.

 – Szczyt klimatyczny COP23 w Bonn miał przygotować grunt pod COP24. Jego celem było osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia paryskiego, które mają być przyjęte podczas przyszłorocznej konferencji w Katowicach. I ten postęp udało się wypracować – podkreślił minister środowiska prof. Jan Szyszko.

COP23 - Szczyt klimatyczny COP23 zakończony. Kolejny w Katowicach

Źródło: www.mos.gov.pl

Stanowisko reprezentowane przez Polskę w trakcie COP 23 służyło kontynuacji negocjacji klimatycznych w duchu przyjętego Porozumienia paryskiego, czyli przede wszystkim na rzecz zapewnienia powszechnego udziału wszystkich państw w Porozumieniu przy zachowaniu dobrowolności i wyboru sposobu ograniczania emisji i wykorzystania zasobów naturalnych. Dodatkowo, Polska zorganizowała szereg wydarzeń towarzyszących, mających na celu szczegółowe przedstawienie polskiego podejścia do ochrony klimatu. Były one poświęcone m.in. roli lasów w Porozumieniu paryskim, polskiemu systemowi finansowania ochrony środowiska czy energii geotermalnej.

W ramach przyszłorocznej prezydencji Polska będzie kontynuować ideę Dialogu Wspomagającego. – Podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach stworzymy wszelkie warunki, aby Dialog Talanoa – bo tego określenia będziemy nadal używać – był kontynuowany. Chcemy, by odzwierciedlał on w najlepszy możliwy sposób zróżnicowane poglądy i oczekiwania Stron – zapewnił minister środowiska prof. Szyszko. Tegorocznej konferencji przewodniczyło Fidżi, a w tym kraju termin talanoa określa transparentny dialog, uwzględniający na równych prawach wszystkich uczestników.


COP231 - Szczyt klimatyczny COP23 zakończony. Kolejny w KatowicachŹródło: www.mos.gov.pl

Przygotowania do organizacji COP24 w Polsce były również tematem rozmów bilateralnych prof. Jana Szyszko m.in. z Xie Zhenhua, wiceprezesem chińskiej Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, ministrem spraw zagranicznych Wysp Marshalla Johnem M. Silkiem oraz brytyjską minister ds. zmian klimatu i przemysłu Claire Perry.

– Aby udało się osiągnąć konsensus i przyjąć pełen pakiet decyzji implementujących Porozumienie paryskie, niezbędna jest współpraca i zaangażowanie wszystkich państw. Wierzę, że wszyscy chcemy, aby COP24 w Katowicach zakończył się sukcesem – podkreślił minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Polska już po raz trzeci będzie organizować COP, a po raz czwarty na przewodniczącego konferencji wybrany został Polak. Drugi raz sprawować tę funkcję będzie prof. Jan Szyszko. Minister środowiska będzie zarządzał prezydencją i organizacją szczytu klimatycznego, który odbędzie się w grudniu przyszłego roku.

 

Źródła:

Ministerstwo Środowiska

PAP

powrót do aktualności