Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Trwa cykl warsztatów miejskich

Kolejne 15 spotkań warsztatowych odbyło się – w Rybniku, Krakowie, Częstochowie, Grudziądzu, Gliwicach, Rzeszowie, Jaworznie, Toruniu, Tychach, Tarnowie, Legnicy, Słupsku, Wrocławiu, Siemianowicach Śląskich i w Chorzowie.

DSC 0587 Ruda Sl 892x356 - Trwa cykl warsztatów miejskich

Od 12 do 22 maja br. odbyły się warsztaty w kolejnych 15 miastach. Eksperci Arcadis pracowali z zespołami, które powołano w celu opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu w urzędów miejskich w Krakowie, Rybniku, Częstochowie, Grudziądzu, Gliwicach, Rzeszowie, Jaworznie, Toruniu, Tychach, Tarnowie. Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej spotkali się z przedstawicielami Legnicy, Słupska i Wrocławia. W Siemianowicach Śląskich i Chorzowie wspólnie z członkami zespołów miejskich pracowali eksperci z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Warsztaty przebiegają we wszystkich 44 miastach według tego samego scenariusza – informuje Katarzyna Kobiela z firmy inżyniersko-konsultingowej Arcadis, której eksperci do tej pory uczestniczyli w 12 warsztatach. – Lokalne samorządy po raz pierwszy otrzymują: identyfikację najpoważniejszych zagrożeń związanych ze zmianami klimatu oraz wspólnie ze specjalistami pracują nad wyborem najbardziej wrażliwych sektorów lub obszarów miasta.

Dla samorządów ważne są nie tylko identyfikacja zagrożeń, ocena wrażliwości miasta na zmiany klimatu i jego potencjału adaptacyjnego oraz zaplanowanie działań przystosowawczych. Uczestnicy warsztatów zgodnie podkreślają, że wdrożenie miejskich planów adaptacji będzie możliwe tylko wtedy, jeśli zostaną zapewnione źródła finansowania działań.

Na warsztatach eksperci współpracujący z miastami zbierają również informacje, które pozwolą im ocenić potencjał adaptacyjny każdego z 44 miast.

Na ekstremalne zjawiska klimatyczne trudno się przygotować, ale możliwe jest wykształcenie zdolności do skutecznego reagowania na trudne do przewidzenia sytuacje. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i struktur organizacyjnych np. jednostek terytorialnych. – podkreśla dr Justyna Gorgoń z Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. – Potencjał adaptacyjny miasta na który składa się między innymi zdolność służb miejskich do współpracy miedzy sobą, czy umiejętność realizowania projektów miejskich w trybie partycypacyjnym udziałem szerokiego grona partnerów, jest czynnikiem, który możemy kształtować i wzmacniać, tym samym możemy podnosimy odporność miasta na zagrożenia klimatyczne i ich często dramatyczne skutki.

 

powrót do aktualności