Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Znani podróżnicy Alina Markiewicz i Krzysztof Wielicki o zmianach klimatu i podróżach

Lato, wakacje to czas odpoczynku, urlopów i wyjazdów. Warto jednak pamiętać, że z letnim wypoczynkiem, oprócz wielu przyjemności, związane są też różnego rodzaju zagrożenia, na które powinniśmy być przygotowani. Zapraszamy na spotkanie wideo z podróżczniczką Aliną Markiewicz oraz Krzysztofem Wielickim, przygotowane w ramach cyklu „Zmiany klimatu w naszych miastach”.

Fot. Archiwum Aliny Markiewicz 892x356 - Znani podróżnicy Alina Markiewicz i Krzysztof Wielicki o zmianach klimatu i podróżach

Zmiany klimatu z przypadku podróży zmuszają do uświadomienia sobie możliwości wystąpienia dużej zmienności pogody w miejscu do którego się wybieramy. Adaptacja jest czymś naturalnym dla społeczności, które zawsze muszą być przygotowywane na zagrożenia. O tym, że należy to uwzględnić planując podróż mówi znana podróżniczka Alina Markiewicz. Podkreśla, że mechanizmy zmian klimatu są skomplikowane, a podróże zawsze pozwalają obserwować jakie skutki powoduje ocieplenie klimatu w różnych częściach świata.

Alina Markiewicz pasjonatka gór oraz życia na poziomie wysokiej adrenaliny i przenikającego spokoju – równocześnie. Dlatego uwielbia bezpieczne wspinaczki w Dolomitach i podróże w miejsca tak odległe, jak Antarktyda czy Spitsbergen. Dziennikarka z wykształcenia. Najważniejszym miejscem pozostanie dla niej Jura Krakowsko-Częstochowska.

Zapraszamy również do posłuchania wypowiedzi Krzysztofa Wielickiego, doświadczonego wspinacza, taternika, himalaisty i podróżnika, o konieczności przewidywania pogody i roli jaką odgrywa dostęp do informacji i doświadczenie, w każdej sytuacji, a szczególnie w sytuacji zagrożenia. Podkreśla również znaczenie empatii, solidarności i współodpowiedzialności nas wszystkich za przystosowanie do skutków obecnych i prognozowanych warunków klimatycznych.

– Jeśli gdziekolwiek wychodzimy /…/ to powinniśmy zawsze przygotować się na najgorszą sytuację, a nie na najlepszą – mówi Krzysztof Wielicki.

Krzysztof Wielicki jeden z najbardziej wybitnych polskich taterników, alpinistów i himalaistów, piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych materiałów wideo, w których nasi eksperci przedstawiają różne aspekty adaptacji do skutków zmian klimatu TUTAJ.

powrót do aktualności
Dostępność