Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Fala mrozów

Nad Polskę dotarła fala mroźnego powietrza. Niskie temperatury groźne są dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Mrozy mają zostać z nami do pierwszych dni marca.

pane 3180321 892x356 - Fala mrozów

Napływ arktycznego powietrza znad Syberii meteorolodzy zapowiadali od dość dawna. Jednak wielu z nas patrząc na pylące olsze, kwitnące stokrotki czy pączkujące krokusy nie traktowało tych prognoz poważnie i liczyło na szybkie pojawienie się wiosny.

W niedzielę, 25.02, w Polsce termometry wskazały temperaturę minimalną -20°C na północnym wschodzie i -15°C w centrum kraju. Najłagodniej mróz potraktował mieszkańców miejscowości nad Bałtykiem – tam temperatura minimalna wyniosła -7°C. W wielu miejscach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem prawie w całym kraju.

W nocy w Gołdapi w województwie warmińsko-mazurskim zanotowano -26,2°C. To najniższa jak dotąd temperatura tej zimy.

Coraz więcej ofiar niskich temperatur w Polsce

Od listopada w Polsce odnotowano aż 48 przypadków śmiertelnego wychłodzenia organizmu – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Policja, Straż Miejska i Straż Pożarna apelują o to, by nie być obojętnym wobec osób szczególnie narażonych na zamarznięcie.

Najczęściej ofiarami zimna są bezdomni, którzy śpią na ulicach lub na terenie ogródków działkowych. Policja i Straż Miejska systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Udzielają potrzebującym pomocy bądź informacji, w jakich placówkach mogą znaleźć schronienie i bezpiecznie przetrwać zimne dni, a nawet całą zimę.

W związku z silnymi mrozami służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone m.in. osoby bezdomne i starsze. Pamiętajmy, że informacja szybko przekazana służbom i nasza pomoc mogą komuś uratować życie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, jak bronić się przed ekstremalnie niską temperaturą. Należy przede wszystkim pamiętać o ubraniu dostosowanym do pogody i unikaniu alkoholu. RCB przygotowało także poradnik pt. „Jak przygotować się do zimy”. 

 

mrozy - Fala mrozów

powrót do aktualności