Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat

Wymiana elektrośmieci na sadzonki, pokazy sprzętu do utrzymania zieleni, warsztaty tworzenia zabawek z odpadów, gra terenowa, Park Praw Natury, wizyta w dostrzegalni przeciwpożarowej Lasów Państwowych oraz na oczyszczalni ścieków Gigablok, spektakl dla najmłodszych, występy zespołu Carrantuohill, to tylko niektóre z atrakcji, które przygotwano dla mieszkańców Katowic. Oczywiście nie mogło zabraknąć Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i tematyki zmian klimatu.

IMG 5667 892x356 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat

19 maja całymi rodzinami mieszkańcy Katowic przybyli na Leśny Piknik organizowany już po raz trzeci pod hasłem Ekoodpowiedzialnie. Organizatorem imprezy jest Miasto Katowice i Lasy Państwowe.

Pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej, Wydziału Kształtowania Środowiska, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Katowickich Wodociągów, katowickiej Straży Miejskiej, artyści, naukowcy oraz społecznicy pokazywali, że ekologia jest nie tylko pożyteczna, ale również niezwykle fascynująca, a troska o środowisko może dać wiele satysfakcji. Jak zawsze leśnicy przygotowali ciekawy i pełen atrakcji program, pozwalający lepiej poznać las i jego mieszkańców.

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych przygotował quizy dla dorosłych oraz ekozagadki i kolorowanki dla najmłodszych dotyczące zmian klimatu i adaptacji pod hasłem „Wczujmy się w klimat”. „Eksperyment z deszczem” umożliwił wytłumaczenie dlaczego tak trudno zatrzymać wodę w mieście, gdy większość jego powierzchni jest betonowa i nieprzepuszczalna dla wody.

Tłumaczyliśmy dlaczego trzeba „odszczelnić” miasto, czyli tam gdzie to jest możliwe wprowadzać powierzchnie przepuszczalne dla wody – mówi Wanda Jarosz. – Rozmawialiśmy również z mieszkańcami Katowic o wpływie zmian klimatu – szczególnie wysokich temperatur czy intensywnych opadów deszczu – na miasto. Tłumaczyliśmy jak powstaje zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Informowaliśmy także o przygotowywanym Planie Adaptacji dla Katowic w ramach projektu Ministerstwa Środowiska.

 

IMG 5663 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5664 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5667 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5670 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5678 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5679 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5682 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5691 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5705 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5710 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5715 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5734 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5737 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5783 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat IMG 5786 - Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat

powrót do aktualności