Katowicki Leśny Piknik Rodzinny 2018 – Ekoodpowiedzialni wczuwają się w klimat
Wymiana elektrośmieci na sadzonki, pokazy sprzętu do utrzymania zieleni, warsztaty tworzenia zabawek z odpadów, gra terenowa, Park Praw Natury, wizyta w dostrzegalni przeciwpożarowej Lasów Państwowych oraz na oczyszczalni ścieków Gigablok, spektakl dla najmłodszych, występy zespołu Carrantuohill, to tylko niektóre z atrakcji, które przygotwano dla mieszkańców Katowic. Oczywiście nie mogło zabraknąć Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i tematyki zmian klimatu.
19 maja całymi rodzinami mieszkańcy Katowic przybyli na Leśny Piknik organizowany już po raz trzeci pod hasłem Ekoodpowiedzialnie. Organizatorem imprezy jest Miasto Katowice i Lasy Państwowe.
Pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej, Wydziału Kształtowania Środowiska, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Katowickich Wodociągów, katowickiej Straży Miejskiej, artyści, naukowcy oraz społecznicy pokazywali, że ekologia jest nie tylko pożyteczna, ale również niezwykle fascynująca, a troska o środowisko może dać wiele satysfakcji. Jak zawsze leśnicy przygotowali ciekawy i pełen atrakcji program, pozwalający lepiej poznać las i jego mieszkańców.
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych przygotował quizy dla dorosłych oraz ekozagadki i kolorowanki dla najmłodszych dotyczące zmian klimatu i adaptacji pod hasłem „Wczujmy się w klimat”. „Eksperyment z deszczem” umożliwił wytłumaczenie dlaczego tak trudno zatrzymać wodę w mieście, gdy większość jego powierzchni jest betonowa i nieprzepuszczalna dla wody.
Tłumaczyliśmy dlaczego trzeba „odszczelnić” miasto, czyli tam gdzie to jest możliwe wprowadzać powierzchnie przepuszczalne dla wody – mówi Wanda Jarosz. – Rozmawialiśmy również z mieszkańcami Katowic o wpływie zmian klimatu – szczególnie wysokich temperatur czy intensywnych opadów deszczu – na miasto. Tłumaczyliśmy jak powstaje zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Informowaliśmy także o przygotowywanym Planie Adaptacji dla Katowic w ramach projektu Ministerstwa Środowiska.
