Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

KONKURS dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów!

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do udziau w konkursie – „Wczujmy się w klimat – adaptacja do zmian klimatu wokół nas”. Celem konkursu jest promocja problematyki zmian klimatu oraz działań adaptacyjnych za pomocą zdjęcia lub plakatu. Do wygrania wspaniałe nagrody! Prace można zgłaszać od 10 września do 20 listopada 2018 roku!

konkurs 2018.10.22 800x356 - KONKURS dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów!

Zmiany klimatu odczuwamy wszyscy – wzrost temperatury, fale upałów, intensywne opady deszczu, burze i silny wiatr, podtopienia i powodzie występują w ostatnich latach znacznie częściej. Klimatolodzy przewidują, że w najbliższych dekadach te zjawiska pogodowe będą nie tylko występować częściej, ale wzrośnie również ich intensywność. Wiąże się to z zagrożeniem naszego zdrowia, bezpieczeństwa, a także z wystąpieniem szkód i zniszczeń powodujących straty finansowe. Duże miasta ze względu na swoją strukturę oraz liczbę mieszkańców są szczególnie wrażliwe na ekstremalne zjawiska pogodowe. Dlatego potrzebne są działania adaptacyjne, które powinny być podejmowanie przez samorządy oraz mieszkańców miast.

Prace oceniane będą w kategoriach fotografia oraz plakat.

Fotografia, powinna być interpretacją hasła „Wczujmy się w klimat – adaptacja do zmian klimatu wokół nas”. Zdjęcie musi być wykonane w Polsce. Może być zarówno nieprzetworzone, jak i retuszowane poprzez obróbkę w programach graficznych. Fotografia powinna przedstawiać sytuacje zachęcające do podjęcia działań służących adaptacji do zmian klimatu, np. park kieszonkowy w mieście, podlewanie ogródka deszczówką, zakładanie ogrodu deszczowego lub pokazywać skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych (m.in. burzy, wiatru, powodzi, podtopienia, wysokich temperatur). Szczegółowe wymagania dotyczące fotografii dostępne są na stronie internetowej Konkursu oraz w regulaminie.

Plakat ma promować konieczność adaptacji do zmian klimatu i zawierać krótkie hasło promocyjne. Akceptowane są plakaty wykonane za pomocą technik komputerowych i skany plakatów wykonanych odręcznie. Szczegółowe wymagania dotyczące plakatu dostępne są na stronie internetowej Konkursu oraz w regulaminie.

Jury, w każdej kategorii przyzna Nagrodę Główną oraz Grand Prix.

Najlepszą fotografię oraz plakat wybiorą również internauci za pomocą głosowania na profilu Facebook projektu „Wczujmy się w klimat” (LINK). W specjalnie utworzonej galerii zostaną udostępnione zakwalifikowane do finału fotografie i plakaty wraz z nadesłanymi przez uczestników konkursu opisami. Za pomocą przycisków reakcji „Lubię to” oraz „Super” internauci będą oddawać swój głos. Nagrodzone zostaną fotografia i plakat z największą liczbą głosów.

Uczniowie mają szansę wygrać:

  • czytnik e-booków Amazon Kindle (nagroda główna),
  • dron firmy DJI (nagroda Grand Prix),
  • okulary do rzeczywistości wirtualnej Carl Zeiss (nagroda Internautów).

harmonogramu konkursu 1 1024x576 - KONKURS dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów!

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy: LINK 

Materiały promocyjne konkursu: Plakat A4 Plakat A3 Baner 1 Baner 2  Ulotka A4

Podziel się informacjami o konkursie!

powrót do aktualności