Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Otwarcie Wodnego Placu Zabaw w Katowicach!

MPA plac wodny um katowice 5 892x356 - Otwarcie Wodnego Placu Zabaw w Katowicach!

Wodny plac zabaw to pierwsza tego typu inwestycja dla dzieci w Katowicach. Powstała na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów, naprzeciwko istniejącego już „zwykłego” placu zabaw. Jest efektem realizacji projektu zgłoszonego do katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Od 1 sierpnia br. mogą z niego korzystać dzieci.

Wodny plac zabaw to teren dla dzieci, w którym znajdują się atrakcje zasilane wodą. Katowicki projekt obejmuje strefę dla dzieci młodszych i starszych. Na jego terenie pojawiły się kolorowe urządzenia z dyszami, tryskaczami i fontannami, m.in.: armatka wodna, kwiatki nabierające wodę, wodne owady i gejzer ziemny.

 – Jest to przestrzeń umożliwiająca wspólne, rodzinne spędzanie czasu. To kolejna dodatkowa atrakcja Doliny Trzech Stawów, która przyciąga co roku dziesiątki tysięcy katowiczan i gości z całej aglomeracji lubiących aktywny wypoczynek na łonie przyrody – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Teren placu zabaw jest ogrodzony a także monitorowany przez kamerę włączoną w system Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy. Dodatkowo w projekcie zadbano o elementy małej architektury: ławki i siedziska oraz stojaki dla rowerów, a także zaplecze sanitarne z natryskiem. Kosz inwestycji to ok. 1,5 mln zł. Z wodnego placu zabaw można korzystać bezpłatnie w godzinach 9:00 – 21:00.

Pomysłodawczynią zgłoszenia tego projektu do Budżetu Obywatelskiego jest Monika Woźniak, mieszkanka Katowic. – Często jeździliśmy z rodziną do Tychów, aby syn bawił się na wodnym placu zabaw przy jeziorze Paprocany. Przy okazji jednej z takich wizyt w Tychach, doszłam do wniosku, że nasza Dolina Trzech Stawów jest idealnym miejscem, żeby podobny plac zabaw powstał w Katowicach. Wiedziałam, że w Katowicach uruchomiono Budżet Obywatelski i że można składać wnioski. Udało się – wodny plac zabaw powstał na Dolinie Trzech Stawów. – mówi Monika Woźniak.

Projekt został wybrany do realizacji w 2016 r. w ramach tzw. projektów ogólnomiejskich i otrzymał aż 13 078 głosów mieszkańców Katowic. Jednak m.in. ze względu na specyficzne uwarunkowania hydrologiczne pierwotnej lokalizacji, skutkujące m.in. okresowym zalewaniem terenu, nastąpiła konieczność wskazania przez urzędników nowego obszaru na realizację inwestycji. Wnioskodawczyni zaakceptowała taką zmianę, a realizację przesunięto na 2017 rok.

Fot. UM Katowice

 

Wodny plac zabaw w liczbach:
  • 318 m2 nawierzchni poliuretanowej w niecce placu
  • 491 m2 nawierzchni z kostki betonowej dookoła placu
  • 18 zabawek wodnych
  • 7 lamp oświetleniowych
  • 5 ławek parkowych
  • użyto blisko 400 m okablowania
  • 6 różnego rodzaju pomp
  • 2 filtry

 

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

 

SPRÓBUJ SWOICH SIŁ W NASZYM QUIZIE!

powrót do aktualności