Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Publikacje edukacyjne

 

PUBLIKACJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT – WERSJA POLSKA

 PUBLIKACJA PODS PL 300x209 - Publikacje edukacyjne

 

 

 

 

 

 

 

SUMMARY REPORT – ENGLISH VERSION

PUBLIKACJA PODS en 300x207 - Publikacje edukacyjne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZE ZAJĘĆ LEKCYJNYCH

 

 ja i moje miasto - Publikacje edukacyjne

Ja i moje miasto  – czy klimat nam zagraża?

Udział w lekcji przeprowadzonej na podstawie scenariusze zagwarantuje uczniowi odpowiedzi na pytania: co to znaczy, że miasto jest wrażliwe na zmiany klimatu? Co pogoda szykuje miastom w związku ze zmianami pogody i jakie może to przynieść skutki? Jak zmiany klimatu wpływają na zdrowie człowieka?

 

 

 

 

 

 

jak zmienia się klimat - Publikacje edukacyjne

 

Jak zmienia się klimat? Ekstremalne zjawiska pogodowe

Uczniu! Dowiesz się jaka jest różnica pomiędzy klimatem a pogodą. Czy śnieg w maju oznacza, że nie ma globalnego ocieplenia? Rozszerzysz  też swoją wiedzę na temat czynników kształtujących klimat Polski i kierunku zmian klimatu w Polsce. Dowiesz się czym są ekstremalne zjawiska pogodowe i jakie występują w Polsce oraz jakie działania pozwalają na przystosowanie się do zmian klimatu.

 

 

 

 

 

 

inicjatywa - Publikacje edukacyjne

Inicjatywa dla uczniów

Chciałbyś dbać o środowisko razem z nami? Wczuj się w klimat i sprawdź, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie pomysły! Możesz je wykorzystać w domu lub w szkole, pracować samodzielnie albo w grupie – działaj!

 

 

 

 

 

 

 

 

PUBLIKACJE EDUKACYJNE

 

 

NGO – kluczowe ogniwo NGO 212x300 - Publikacje edukacyjnew przygotowaniu miasta do zmian klimatu

Zapoznaj się z przygotowaną przez nas publikacją i dowiedz się, jaką rolę odgrywa twoja organizacja w procesie adaptacji miast do zmian klimatu! Poznaj korzyści, które możesz uzyskać angażując się w działania służące przystosowaniu do ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zainspiruj się wartościowymi komentarzami ekspertów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

społęczeństwo 216x300 - Publikacje edukacyjne

 

Zmiany klimatu w naszym życiu

Czy zmiany klimatu rzeczywiście mają wpływ na nasze codziennie życie? Czy dotyczą Polski? W publikacji znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. Dowiesz się też, gdzie możemy zobaczyć skutki zmian klimatu i czy rzeczywiście powinniśmy się ich obawiać.

 

 

 

 

 

 

 

publikacja biznes 1 231x300 - Publikacje edukacyjne

 

Twój biznes a zmiany klimatu (wersja II)

Zmiany klimatyczne stwarzają pośrednie i bezpośrednie zagrożenie dla biznesu. Sprawdź, które sektory gospodarki są najbardziej narażone na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Poznaj sposoby na wdrożenie dobrych dla środowiska zmian w twojej firmie i przeczytaj o potencjale biznesowym, który tkwi w procesie adaptacji do klimatu.

 

 

 

 

 

 

 

 

aktywizacja mieszkancow 229x300 - Publikacje edukacyjne

 

Aktywizacja mieszkańców – LICZY SIĘ POMYSŁ!

Mieszkasz w mieście? Czujesz, że chciałbyś mieć wpływ na proces adaptacji do zmian klimatu w twoim miejscu zamieszkania? Dowiedz się, skąd pozyskać finansowanie na swój pomysł i poznaj przykłady działań adaptacyjnych, które każdy z nas z łatwością może wdrożyć w życie.

 

 

 

 

 

 

 

infrastruktura komunalna 208x300 - Publikacje edukacyjne

 

Infrastruktura komunalna – zmiany klimatu wpływają na infrastrukturę miasta

Współczesne miasta definiuje ich infrastruktura. Budynki użyteczności publicznej, różnego typu sieci przesyłowe i szeroko pojęty transport to elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania miejskich gospodarek i społeczeństw. Dzięki publikacji dowiesz się, jakim zagrożeniem dla tej infrastruktury są zmiany klimatu.

 

 

 

 

 

 

 

 
architektura - Publikacje edukacyjne

 

Architektura i budownictwo

Jak zmany klimatu wpływają na budynki i ich bezpośrednie otoczenie? Dzięki publikacji dowiesz się jak sprawdzić, czy Twój dom lub kamienica są przygotowane na skutki zmian klimatu oraz poznasz nowoczesne rozwiązania, które można wdrożyć w Twoim domu i mieście.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PUBLIKACJE SAMORZĄDOWE

 

Przygotujmy się lepiej Ekstremalne zjawiska pogodowe w mieście 212x300 - Publikacje edukacyjne

 

 

PRZYGOTUJMY SIĘ LEPIEJ – Ekstremalne zjawiska pogodowe w mieście (wersja II)

Czy zmiany klimatu wpływają na zwiększenie częstotliwości występowania sytuacji kryzysowych w miastach? W tym materiale poznasz możliwości przystosowania się miejskich służb interwencyjnych do zmian klimatu oraz zjawiska pogodowe, które szczególnie zagrażają miejskiej infrastrukturze oraz życiu i zdrowiu mieszkańców.

 

 

 

 

 

 

dzialania dlamiasta 210x300 - Publikacje edukacyjne

 

Działania adaptacyjne w mieście – szansa na rozwój

Przeczytaj, jakie szanse dla rozwoju twojego miasta może przynieść miejski plan adaptacji do zmian klimatu. Czy proces adaptacji jest nową wizją dla miast? Jakie możemy podjąć działania, aby przełożyły się one na wymierne korzyści?

 

 

 

 

 

 

 

 

publ sam.3 207x300 - Publikacje edukacyjne

 

Miejskie Plany Adaptacji – przewodnik po ścieżce wdrożenia

Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu to pierwszy krok na drodze do poprawy jakości i komfortu życia w mieście. Kluczową kwestią warunkującą efektywne wdrożenie MPA jest odpowiednie zaplanowanie tego procesu. Dowiedz się, w jaki sposób dobrze zaplanować implementację MPA oraz gdzie szukać wsparcia finansowego do ich realizacji. 

 

 

 

 

 

 

 

Wersje interaktywne plików:

Zmiany klimatu w naszym życiu

Publikacja dla biznesu (wersja II)

Publikacja możliwości adaptacyjne (wersja II)