Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Robert Konieczny o wpływie zmieniających się warunków klimatycznych na projektowanie i budowanie budynków

Zapraszamy na spotkanie wideo z architektem Robertem Koniecznym, przygotowane w ramach cyklu „Zmiany klimatu w naszych miastach”.

Fot Robert Konieczny photographer Marcin Gola 892x356 - Robert Konieczny o wpływie zmieniających się warunków klimatycznych na projektowanie i budowanie budynków

Jak projektować i budować uwzględniając zmieniające się warunki klimatyczne mówi Robert Konieczny, architekt słynący ze śmiałych, często nowatorskich projektów i realizacji. Zwraca uwagę na możliwości jakie dają nowoczesne technologie i materiały budowlane. W jego opinii powrót do najprostszych rozwiązań architektonicznych jest sposobem na poradzenie sobie z problemami wynikającymi ze zmian klimatu, jak na przykład ekstremalnie niskie czy wysokie temperatury.

Robert Konieczny to najbardziej utytułowany zagranicą polski architekt. W 2016 roku gmach Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie, jego autorstwa, uznano za Najlepszy Budynek Świata w międzynarodowym konkursie World Architecture Festival. Projekt uzyskał również tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space przyznawanym przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB).

Jest laureatem prestiżowej nagrody House of the Year 2006 za projekt Domu Atrialnego, który zwyciężył w konkursie portalu World Architecture News na najlepszy dom mieszkalny na świecie. W ogólnoświatowym konkursie Wallpaper Design 2017 projekt jego własnego domu Arki uzyskał tytuł Najlepszego Domu Świata. Był dziesięciokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych materiałów wideo z cyklu „Zmiany klimatu w naszych miastach” TUTAJ

powrót do aktualności