Smogathon 2017 – pomysły na walkę z zanieczyszczeniami powietrza
Piękne i skuteczne dzieło sztuki zamieniające dwutlenek węgla w tlen. Tym rozwiązaniem startup z San Francisco wygrał trzecią edycję Smogathonu, największego antysmogowego konkursu technologicznego na świecie. Nagrody wręczono podczas Global Clean Air Summit w Krakowie. Wśród finalistów znalazły się m.in.: kompaktowy i niedrogi czujnik jakości powietrza, urządzenie filtrujące powietrze w formie poduszki umieszczanej w wózku dziecięcym czy urządzenie, które ogranicza emisję spalin pochodzących z silników samochodów.
Technologia Artveoli to wyglądający jak obraz panel, który zamienia dwutlenek węgla w tlen przy pomocy fotosyntezy. Panele stosuje się wewnątrz budynków. Zwycięzca otrzymał 100 tys. dolarów, z czego 75 tys. przeznaczy na wdrożenie innowacyjnego produktu w Krakowie. To nowość w konkursie – po raz pierwszy zwycięzcy są zobligowani do zainstalowana swojego urządzenia pod Wawelem. Artveoli otrzymała również 50 tys. zł nagrody specjalnej.
Zastosowana technologia wykorzystuje skalowalny układ mikroprzepływowy, biochip (Chip Microfluidic) umożliwiający proces fotosyntezy i zamiany CO2 w tlen. Źródło światła stanowi panel LED, a całość pokrywa nowoczesna grafika.
Źródło: www.artveoli.com
Lawina pomysłów
Tegoroczna edycja Smogathonu przekształciła się w globalny konkurs technologiczny. Półfinały odbyły się w październiku w pięciu krajach: Hongkongu, Indiach, Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spośród 120 zgłoszeń wyłoniono dwanaście najlepszych zespołów. Po prezentacjach w czterech panelach eksperckich: biznes, technologia, innowacje oraz społeczeństwo do finału, który wyłoniono sześć zespołów. Wielki finał miał miejsce 27 listopada podczas konferencji Global Clean Air Summit w Krakowie, współorganizowanej przez Polski Alarm Smogowy i województwo małopolskie.
Najlepsze, nagrodzone antysmogowe innowacje
Wśród sześciu finalistów znalazły się firmy Cgon i Brizi z Wielkiej Brytanii, Aeris Cleantec AG ze Szwajcarii, Radic8 z Korei Południowej oraz Respilon z Czech.
Cgon, Wielka Brytania – Urządzenie, które powoduje, że efektywność pracy silnika się zwiększa i redukuje przy tym poziom emisji tlenku węgla, tlenków azotu oraz pyłów.
Aeris Cleantec AG, Szwajcaria – Prosty czujnik do pomiaru stężeń zanieczyszczeń, który zamierza je przekazywać bezpłatnie. W Krakowie Aeris chce rozdać 10 tysięcy urządzeń. Wyprodukowanie takich sensorów kosztuje 3 dolary. Zarabiać będzie na sprzedaży pozyskanych danych.
Brizi, Wielka Brytania – poduszka dla dzieci Brizi wyposażona jest w aplikację mobilną, przenośny czujnik i specjalne filtry powietrza. Można ją wziąć np. na spacer i mieć pewność dziecko nie będzie narażone na działanie smogu. Gdy czujnik wykryje wysoki poziom zanieczyszczeń, uruchamiany jest filtr powietrza. Producent deklaruje, że Brizi dostarcza dziecku 1,5 litra przefiltrowanego powietrza w ciągu 10 sekund. Zestaw poduszka i sensor kosztuje 149 dol.
Radic8, Korea Południowa – Oczyszczacz powietrza bazujący na systemie sterylizacji powietrza, który – jak zapewniają twórcy – jest w stanie zwalczyć szkodliwe gazy, pyły i wirusy wewnątrz pomieszczeń. Urządzenia są dostępne w sprzedaży od 2017 roku.
Respilon, Czechy – Membrana okienna zatrzymująca smog, o porach o średnicy nieprzekraczającej jednego mikrometra, dzięki której można bezpiecznie otwierać okna, nawet gdy poziom zanieczyszczenia przekracza normy. Badania wykazały, że membrana jest w stanie zatrzymać do 98 proc. pyłu PM 2,5. Respilon współpracuje z polskim producentem okien – firmą Fakro.
Nazwa Smogathon powstała ze skojarzenia dwóch słów – smog oraz hackathon, które jest określeniem kreatywnych spotkań, podczas których specjaliści z różnych dziedzin wypracowują innowacyjne rozwiązania konkretnych problemów.
Krakowski Smogathon jest organizowany od 2015 r. Na początku był to 24-godzinny hackathon, podczas którego przedstawiciele startupów, zespoły naukowców, programistów, projektantów, przedsiębiorców, socjologów, marketerów, a także studentów i specjalistów pracowały nad stworzeniem konkretnych, praktycznych i możliwych do wdrożenia rozwiązań w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
Więcej o laureacie konkursu przeczytasz na Artveoli
Źródło: www.smogathon.com