Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Smogathon 2017 – pomysły na walkę z zanieczyszczeniami powietrza

Piękne i skuteczne dzieło sztuki zamieniające dwutlenek węgla w tlen. Tym rozwiązaniem startup z San Francisco wygrał trzecią edycję Smogathonu, największego antysmogowego konkursu technologicznego na świecie. Nagrody wręczono podczas Global Clean Air Summit w Krakowie. Wśród finalistów znalazły się m.in.: kompaktowy i niedrogi czujnik jakości powietrza, urządzenie filtrujące powietrze w formie poduszki umieszczanej w wózku dziecięcym czy urządzenie, które ogranicza emisję spalin pochodzących z silników samochodów.

smog 892x356 - Smogathon 2017 – pomysły na walkę z zanieczyszczeniami powietrza

Technologia Artveoli to wyglądający jak obraz panel, który zamienia dwutlenek węgla w tlen przy pomocy fotosyntezy. Panele stosuje się wewnątrz budynków. Zwycięzca otrzymał 100 tys. dolarów, z czego 75 tys. przeznaczy na wdrożenie innowacyjnego produktu w Krakowie. To nowość w konkursie – po raz pierwszy zwycięzcy są zobligowani do zainstalowana swojego urządzenia pod Wawelem. Artveoli otrzymała również 50 tys. zł nagrody specjalnej.

Artveoli - Smogathon 2017 – pomysły na walkę z zanieczyszczeniami powietrza

Zastosowana technologia wykorzystuje skalowalny układ mikroprzepływowy, biochip (Chip Microfluidic) umożliwiający proces fotosyntezy i zamiany CO2 w tlen. Źródło światła stanowi panel LED, a całość pokrywa nowoczesna grafika.

Źródło: www.artveoli.com

Lawina pomysłów

Tegoroczna edycja Smogathonu przekształciła się w globalny konkurs technologiczny. Półfinały odbyły się w październiku w pięciu krajach: Hongkongu, Indiach, Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spośród 120 zgłoszeń wyłoniono dwanaście najlepszych zespołów. Po prezentacjach w czterech panelach eksperckich: biznes, technologia, innowacje oraz społeczeństwo do finału, który wyłoniono sześć zespołów. Wielki finał miał miejsce 27 listopada podczas konferencji Global Clean Air Summit w Krakowie, współorganizowanej przez Polski Alarm Smogowy i województwo małopolskie.

Najlepsze, nagrodzone antysmogowe innowacje

Wśród sześciu finalistów znalazły się firmy Cgon i Brizi z Wielkiej Brytanii, Aeris Cleantec AG ze Szwajcarii, Radic8 z Korei Południowej oraz Respilon z Czech.

Cgon, Wielka Brytania – Urządzenie, które powoduje, że efektywność pracy silnika się zwiększa i redukuje przy tym poziom emisji tlenku węgla, tlenków azotu oraz pyłów.

Aeris Cleantec AG, Szwajcaria – Prosty czujnik do pomiaru stężeń zanieczyszczeń, który zamierza je przekazywać bezpłatnie. W Krakowie Aeris chce rozdać 10 tysięcy urządzeń. Wyprodukowanie takich sensorów kosztuje 3 dolary. Zarabiać będzie na sprzedaży pozyskanych danych.

Brizi, Wielka Brytania – poduszka dla dzieci Brizi wyposażona jest w aplikację mobilną, przenośny czujnik i specjalne filtry powietrza. Można ją wziąć np. na spacer i mieć pewność dziecko nie będzie narażone na działanie smogu. Gdy czujnik wykryje wysoki poziom zanieczyszczeń, uruchamiany jest filtr powietrza. Producent deklaruje, że Brizi dostarcza dziecku 1,5 litra przefiltrowanego powietrza w ciągu 10 sekund. Zestaw poduszka i sensor kosztuje 149 dol.

Radic8, Korea Południowa – Oczyszczacz powietrza bazujący na systemie sterylizacji powietrza, który – jak zapewniają twórcy – jest w stanie zwalczyć szkodliwe gazy, pyły i wirusy wewnątrz pomieszczeń. Urządzenia są dostępne w sprzedaży od 2017 roku.

Respilon, Czechy – Membrana okienna zatrzymująca smog, o porach o średnicy nieprzekraczającej jednego mikrometra, dzięki której można bezpiecznie otwierać okna, nawet gdy poziom zanieczyszczenia przekracza normy. Badania wykazały, że membrana jest w stanie zatrzymać do 98 proc. pyłu PM 2,5. Respilon współpracuje z polskim producentem okien – firmą Fakro.

 

Nazwa Smogathon powstała ze skojarzenia dwóch słów – smog oraz hackathon, które jest określeniem kreatywnych spotkań, podczas których specjaliści z różnych dziedzin wypracowują innowacyjne rozwiązania konkretnych problemów.

Krakowski Smogathon jest organizowany od 2015 r. Na początku był to 24-godzinny hackathon, podczas którego przedstawiciele startupów, zespoły naukowców, programistów, projektantów, przedsiębiorców, socjologów, marketerów, a także studentów i specjalistów pracowały nad stworzeniem konkretnych, praktycznych i możliwych do wdrożenia rozwiązań w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

 

Więcej o laureacie konkursu przeczytasz na Artveoli

Źródło: www.smogathon.com

 

powrót do aktualności