Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Unijne fundusze na zagospodarowanie wód opadowych

drops 2404441 1920 1 892x356 - Unijne fundusze na zagospodarowanie wód opadowych

Częstochowa, Elbląg, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Mińsk Mazowiecki, Olsztyn, Rumia, Rzeszów, Świdnik, Zabrze i Ząbki otrzymały dofinansowanie do inwestycji związanych z zatrzymaniem i wykorzystaniem wód opadowych, a także ograniczeniem podtopień budynków i zalewania ulic. Środki zostały przyznane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach II konkursu z działania 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska (typ projektów 5. Systemy gospodarowania wodami opadowymi).

„Zalane podziemne garaże i piwnice. Kierowcy mają problem z pokonaniem lokalnych rozlewisk na drogach. Trwa pompowanie wody.” Takie komunikaty coraz częściej podają media po intensywnych opadach deszczu. Kanalizacja deszczowa nie zawsze może przyjąć dużą ilość wód opadowych w krótkim czasie, a w miastach brakuje rozwiązań umożliwiających ich retencjonowanie. Stąd uciążliwości i niezadowolenie mieszkańców oraz poważne straty finansowe. Gospodarka wodna jest większości polskich miast sektorem najbardziej wrażliwym na zmiany klimatu. Włodarze miast starają się rozwiązać problem podtopień i zalań, a także retencjonowania i wykorzystania wód opadowych, np. do podlewania zieleni miejskiej czy mycia ulic. Tym bardziej jest to pilne zadanie, że prognozy klimatologów w najbliższych latach przewidują wzrost częstotliwości i intensywności opadów deszczu.

Przyzwyczajenie do rozwiązań technicznych bazujących na „zamykaniu” wód deszczowych w kanalizacji uniemożliwia ich bezpieczne zatrzymanie w mieście, dlatego w konkursie preferowane były działania wykorzystujące naturalną zdolność retencji, zagospodarowania, samooczyszczania oraz odprowadzania wód opadowych z danego terenu, np. rowy odwadniające, muldy, zbiorniki odparowujące, obsadzone roślinnością stawy sedymentacyjne czy obiekty hydrofitowe oczyszczania wód opadowych.

Dla II konkursu działania 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich wartość zaplanowanych inwestycji to ponad 390 mln złotych, a dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie ponad 298 mln złotych.

Warto przypomnieć, że w I konkursie działania 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich dofinansowanie otrzymały Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Sopot i Zielona Góra. Wartość realizowanych inwestycji to ponad 498 mln złotych, a dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie prawie 279 mln złotych.

 

Na podstawie informacji NFOŚiGW

powrót do aktualności