Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Wodny plac zabaw – atrakcja dla dużych i małych

xl 800x356 - Wodny plac zabaw – atrakcja dla dużych i małych

Do Polski dotarły afrykańskie upały i zapanowało gorące lato. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych dni temperatury mogą być jeszcze wyższe. Żar tropików sprawia, że każdy, kto tylko może biegnie nad wodę. W miastach, gdzie do wody daleko, powstają specjalne instalacje wodne, które przynoszą ochłodę w skwarne dni. 

Wodne place zabaw, czyli wydzielone miejsca pełne tryskających wodą kolorowych zabawek podbijają serca dzieciaków oraz ich rodziców. Zjeżdżalnie, młynki, armatki, kurtyny, natryski czy węże to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na dzieci.

Pierwszy w Polsce wodny plac zabaw powstał w Tychach nad Jeziorem Paprocańskim w 2011 r. Plac otoczony jest zielenią i świetnie komponuje się z malowniczą okolicą. Grafika na specjalnej antypoślizgowej posadzce nawiązuje do kręgów na wodzie. Na placu są fontanny, tęcza wodna i tryskające wodą kwiaty. Dla najmłodszych przygotowano osobną strefę z wodnymi zabawkami. Rodzice mogą z kolei odpocząć na poustawianych wokół placu ławeczkach. Wieczorem plac zabaw zmienia się w fontannę z różnokolorowym podświetleniem LED, tworzącym wspaniałe widowisko.

W kwestii wodnych placów zabaw na powietrzu liderem jest województwo śląskie, w którym wodne place zabaw są w Będzinie, Katowicach, Rybniku i Tychach. Ale radość z bezkarnego chlapania i rozlewania wody mają też dzieci w Grodzisku Mazowieckim, Janikowie, Krakowie, Łebie, Łodzi, Przemyślu czy Toruniu. Coraz częściej pomysł na budowę wodnego placu zabaw jest inicjatywą obywatelską – np. w  Katowicach, Krakowie czy Rybniku.

 

Źródło zdjęć: MOSiR Tychy, www.rybnik.com.pl (fot. Adam Gottscholl)

 

SPRÓBUJ SWOICH SIŁ W NASZYM QUIZIE!

powrót do aktualności