Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Adaptacja do zmian klimatu z Programie LIFE – Dzień Informacyjny w NFOŚiGW

Na projekty polskich wnioskodawców dotyczące środowiska lub klimatu Komisja Europejska będzie czekała od 28 kwietnia do września br. W tegorocznym naborze do programu LIFE największe szanse na pieniądze z unijnej kasy mają międzynarodowe innowacyjne przedsięwzięcia oraz projekty przyrodnicze. Z NFOŚiGW można liczyć na współfinansowanie i pomoc w przygotowywanych projektach.

przyroda 892x356 - Adaptacja do zmian klimatu z Programie LIFE – Dzień Informacyjny w NFOŚiGW

25 kwietnia w trakcie Dnia Informacyjnego Programu LIFE można było uzyskać informacje pomocne w przygotowaniu wniosków. Nabór projektów rozpocznie się 28 kwietnia br. Obecny na spotkaniu w Warszawie Angelo Salsi z Komisji Europejskiej prezentując szczegóły tegorocznego naboru podkreślił, że Polska, podobnie jak inne państwa członkowskie, potrzebuje nowych rozwiązań, twardego stąpania po ziemi i ciężkiej pracy, aby sprostać wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym. Program LIFE jest właśnie po to, by pomagać wszystkim, którzy chcą podejmować działania na rzecz środowiska, chronić nasze naturalne dziedzictwo i zmagać się ze zmianami klimatu. To praca pełna wyzwań, ale środki unijne są po to, by pomagać.

NFOŚiGW pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE na podstawie porozumienia z Ministerstwem Środowiska, które z kolei jest instytucją wdrażającą Program LIFE w Polsce.

– Program LIFE jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej koncentrującym się wyłącznie na rozwiązywaniu ważnych problemów środowiskowych i klimatycznych, szczególnie poprzez stosowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań, a także tych dotyczących ochrony przyrody – mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Budżet programu na lata 2014-2020 jest wyższy niż kiedykolwiek – wynosi 3,46 mld euro.

– Rok 2017 jest ostatnim, w którym nasz kraj ma zagwarantowaną alokację krajową dla podprogramu środowisko w wysokości ok. 40 mln euro. To oznacza, że polscy wnioskodawcy mają zwiększone szanse na pieniądze w obecnym naborze pod warunkiem przygotowania dobrej jakości wniosków. Pomóc w tym może NFOŚiGW – wyjaśnia Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W kolejnych latach, od 2018 r., projekty nadsyłane z poszczególnych krajów UE – zarówno w podprogramie na rzecz środowiska, jak i klimatu – będą ze sobą konkurować i tylko najlepsze z nich mają szansę na uzyskanie wsparcia.

W sumie, w formie dotacji, można sfinansować nawet do 95 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć (60% z KE i 35% z NFOŚiGW), którym Bruksela otworzy drogę do realizacji.

 

Podprogram LIFE działania na rzecz klimatu ma wspierać wysiłki na rzecz lepszego wdrażania i integracji celów polityki klimatycznej w następujących obszarach priorytetowych:

  • Łagodzenia zmian klimatycznych, w ramach którego finansowane są projekty dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych;
  • Adaptacja do zmian klimatycznych, w ramach którego finansowane są projekty dotyczące przystosowania się do zmian klimatycznych;
  • Zarządzanie i informacja w zakresie klimatu, projekty finansowane w ramach którego skupiać się będą na zwiększaniu świadomości, komunikacji, współpracy i rozpowszechnianiu informacji na temat łagodzenia zmian klimatu i działań adaptacyjnych.

Program LIFE w skrócie

program life 1024x483 - Adaptacja do zmian klimatu z Programie LIFE – Dzień Informacyjny w NFOŚiGW

Źródło: NFOŚiGW http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1005,nowe-rozdanie-w-unijnym-programie-life-dodatkowe-wsparcie-finansowe-i-doradcze-z-nfosigw.html

 

powrót do aktualności