Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców
44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.
Zjawiska powodowane przez globalne zmiany klimatu są zagrożeniem dla społecznego i gospodarczego rozwoju wielu krajów na świecie, w tym także Polski. Naukowcy jednak przewidują, że zmiany klimatu są nieuniknione, a ekstremalne zjawiska klimatyczne, będące skutkiem tych zmian, mogą nasilać się i pojawiać się częściej. Dzięki przygotowanemu przez Agencję NASA wideo możemy zobaczyć, jak w ciągu 20 lat zmieniał się klimat Ziemi.
Naukowcy pracujący dla NASA zdecydowali się połączyć nagrania satelitarne zbierane przez ostatnie 20 lat. Pierwsze z nich powstały w 1997 roku. Film montowano prawie trzy miesiące. Wynikiem jest specjalna animacja, dzięki której łatwo zauważyć zniknięcie niektórych terenów na powierzchni Ziemi lub powiększenie się innych. Widać także proces zanikania powierzchni lodowców i zmiany wpływające na prądy morskie. Fotografie satelitarne ukazują zarówno zmiany klimatyczne i wydarzenia związane ze zmianami pór roku na Ziemi.
Okazuje się, że na przestrzeni lat wpływ czynników pogodowych występujących podczas zimy czy jesieni uległ znaczącym zmianom. Jeremy Werdell, oceanograf z NASA przyznał, że tego typu obserwacje są fascynujące nie tylko dla naukowców, ale również dla zwykłych obywateli. – Patrzenie na to, jak zmieniał się klimat, to jak obserwowanie oddychającej Ziemi. Jest to niezwykle fascynujące i pokazuje, jak bardzo natura jest nieprzewidywalna – wyjaśnił.
1,7 miliona wyświetleń nagrania potwierdza, że Internauci podzielają zachwyt Wardella.
Zmiany klimatu są zjawiskiem globalnym, jednak skutki tych zmian są odczuwane przede wszystkim lokalnie. Szczególnie wrażliwe na skutki zmian klimatu są miasta.