Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Szósta edycja konkursu ECO-MIASTO

11 czerwca rozpoczęła się szósta edycja konkursu ECO-MIASTO. Do 10 września br. samorządy mogą się zgłaszać i zaprezentować swoje osiągnięcia w każdej z pięciu kategorii: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze. Celem konkursu jest promowanie wymiany doświadczeń między miastami oraz nagradzanie tych ośrodków miejskich, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju.

greene 892x356 - Szósta edycja konkursu ECO-MIASTO

Dzięki szóstej już edycji projektu ECO-MIASTO chcemy pokazać, że polskie ośrodki miejskie mogą się pochwalić wieloma przykładami dobrych praktyk w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, w tym w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Warto mówić o tych działaniach szczególnie teraz, gdyż w tym roku Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego COP24. Jednocześnie zależy nam na tym, żeby zwrócić uwagę na rolę mieszkańców w tworzeniu zrównoważonych miast, ponieważ trudno sobie wyobrazić wprowadzanie realnych zmian bez udziału i poparcia lokalnych społeczności – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

Nowością w tej edycji konkursu jest ocena działań podejmowanych przez miasta w celu wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto wyłonienie samorządów najlepiej współpracujących z mieszkańcami na podstawie prezentacji projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego, które odpowiadają one na potrzeby lokalnych społeczności i podnoszą jakość życia mieszkańców, a jednocześnie przynoszą korzyści środowiskowe.

Termin zgłaszania do konkursu

Do 10 września 2018 godz. 11 samorządy mogą nadsyłać wypełnione formularze zgłoszeniowe, które są dostępne na stronie eco-miasto.pl

Uczestnicy

W konkursie mogą brać udział wszystkie polskie miasta i związki gminne.

Co można zgłaszać?

Miasta mogą zaprezentować swoje osiągnięcia w każdej z pięciu kategorii: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze.

Regulamin i formularze zgłoszeniowe

Regulamin konkursu LINK 

Formularze konkursowe dla poszczególnych kategorii, w których można zgłosić miasto lub związek gminny dostępne są pod adresem LINK 

Nagrody

W każdej kategorii konkursowej przyznane zostaną dwie nagrody – jedna jest przeznaczona dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., a drugą otrzyma miasto powyżej 100 tys. mieszkańców.

Ogłoszenie wyników konkursu

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie odbędzie się w ostatnim tygodniu września 2018 r. podczas międzynarodowej konferencji nt. rozwoju zrównoważonego miast w Warszawie.

Lista laureatów poprzednich edycji LINK 

Dlaczego warto wziąć udział?

Uczestnicząc w konkursie ECO-MIASTO, samorządy otrzymują możliwość promowania swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu zyskuje wizerunek miast – nie tylko na poziomie ogólnopolskim, lecz także lokalnym, ponieważ ekologiczne projekty samorządów mogą stać się lepiej rozpoznawalne wśród mieszkańców. ECO-MIASTO stwarza również przestrzeń do wymiany doświadczeń między władzami miast, co sprzyja powielaniu dobrych praktyk.

Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej konkursu ECO-MIASTO LINK 

Konferencja o zrównoważonym rozwoju miast

Tegoroczna edycja konferencji „INNOWACYJNE ECO-MIASTO” będzie miała miejsce w dniach 27-28 września w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

 

 

Źródło: ECO-MIASTO LINK

powrót do aktualności