Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Tężnie solankowe w miastach

W ostatnich latach, tęznie solankowe powstają w naszych miastach, również tych największych, gdzie pełnią rolę miejskich inhalatorów. Ich projekty wygrywają w budżetach obywatelskich. Warszawa, Łódź, Tych, Rybnik to miasta, w których dzięki tężni otoczenie zmienia się na bardziej przyjazne. Orzeźwiają w upały, poprawiają nastrój, służą osobom z nadciśnieniem, zapaleniem zatok, alergiami, pomagają w schorzeniach dróg oddechowych. Są fajnym miejscem na spotkania z doskonałym mikroklimatem.

Pomysł budowy tężni solankowej w środku miasta to nic innego jak próba zmiany naszego otoczenia na bardziej przyjazne. W dobie zanieczyszczeń powietrza (smog) i coraz większej liczby dni w wysokimi temperaturami takie miejsca są na wagę złota. Nie dziwi więc, że tam gdzie już je wybudowano są oblegane przez mieszkańców. Ta przestrzeń zachęca ludzi do wychodzenia z domu i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, a przede wszystkim samopoczucie.

Czym jest tężnia solankowa?

Tężnia to drewniana konstrukcja, zazwyczaj licząca kilka metrów wysokości i kilkadziesiąt, a nawet kilkaset długości, wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych, pod którymi znajduje się basen z solnym roztworem. Początkowo tężnie służyły wyłącznie do zagęszczania solanki i otrzymywania soli jadalnej. Wokół tężni powstaje aerozol bogaty w sole, który ma właściwości lecznicze. Dlatego dość szybko tężnie zaczęto wykorzystywać w profilaktyce i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i wielu innych.

W tężniach budowanych w celach leczniczych solanka spływa głównie po ścianach, które są pionowe  by stworzyć jak największą ilość leczniczego aerozolu. Powietrze, w wyniku naturalnych ruchów wokół tężni, jest nasycone cennymi mikroelementami, wnikającymi do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie słonecznego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz. Nocą zanika niemal zupełnie.

Łódź jak Ciechocinek

Tężnia solankowa w parku Podolskim działa od maja 2018. To pierwsza z siedmiu, które powstaną w tym roku w Łodzi. Dookoła tężni rozmieszczone są ławki, na których trudno znaleźć wolne miejsce. Łodzianie są z nowego obiektu bardzo zadowoleni.

Nowa tężnia powstała w ramach konkursu na zadania inwestycyjne dla rad osiedli. Oprócz niej w parku Podolskim przed końcem roku powstanie jeszcze jedna, tym razem finansowana z budżetu obywatelskiego, a wraz z nią pięć kolejnych: w zachodniej części Retkini (w okolicy MOSiR-u), w pasażu Abramowskiego, w parku Źródła Olechówki oraz dwie na wschodnim Widzewie (ul. Czajkowskiego i park Widzewska Górka).

easrdtfyhdsadzgfhjkmnhbgvfxs 300x211 - Tężnie solankowe w miastach

Źródło: UM Łódź

Tychy – atrakcja w Parku Rodzinnym

Tyska tężnia solankowa ma kształt budynku urzędu miasta. Znajduje się na terenie Rodzinnego Parku bł. Karoliny Kózkówny (dawniej Park Południowy w Tychach). Została uruchomiona w kwietniu 2018. Chętnych do korzystania ze zdrowotnego mikroklimatu, jaki tworzy, nie brakuje.

Długość ścian bocznych tężni – drewnianej budowli pokrytej gałązkami tarniny wynosi 69 m, wysokość – 6,7 m. Zbiornik z solanką ma pojemność 100 m sześciennych. Przy tężni są ławeczki. Korzystanie z tężni jest bezpłatne. Kosztowała ok. 1,5 mln złotych.

tychy teznia solankowa 300x169 - Tężnie solankowe w miastach

Zobacz zdjęcia (Źródło: DZ)

 

Rybnik – będzie można tutaj przychodzić podczas upałów

Tężnia solankowa znajduje się w dzielnicy Paruszowiec-Piaski na terenie dawnego basenu. Ciekawa konstrukcja zbudowana z drzewa modrzewiowego, ma 13 metrów wysokości. Solanka spływa po gałązkach tarniny. W centralnym miejscu tężni stoi generator dostarczający solankę. Tężnia solankowa nie tylko wpływa na poprawę jakości powietrza, ale także bardzo dobrze chłodzi człowieka.

Władze miasta liczą, że to malownicze, choć w ostatnich latach nieco zapomniane miejsce, stanie się wkrótce jednym z ulubionych miejsc wyciszenia i odpoczynku nie tylko dla mieszkańców Paruszowca-Piasków, ale i wielu rybniczan. Już przyjeżdża tu wiele osób z sąsiedniego Dębieńska.

– Tężnia solankowa jest główną atrakcją mającego powstać parku o powierzchni 3,773 ha. Docelowo na obszarze tym wykonane zostaną ścieżki, alejki i miejsca rekreacji. Nie zabraknie małej architektury parkowej. Park będzie oświetlony i monitorowany. Kolejne etapy przedsięwzięcia będą realizowane sukcesywnie – dodaje Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Rybnicka tężnia kosztowała ponad 2 mln złotych.

rybnik teznia solankowa 1 300x199 - Tężnie solankowe w miastach    rybnik teznia solankowa 300x199 - Tężnie solankowe w miastach

Fot. Bartłomiej Furmanowicz 

 

Katowice – odetchnąć pełną piersią

W lipcu 2018 zakończy się budowa tężni solankowej w Parku Zadole w katowickiej Ligocie. Budowę zainicjowali sami mieszkańcy, którzy złożyli w 2017 r. wniosek do Budżetu Obywatelskiego. Spodobał się na tyle, że zagłosowało na niego około 15 tysięcy katowiczan.

Władze miasta zaproponowały, aby tężnia była większa niż zakładał projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Zmianę tę zaakceptował pomysłodawca budowy. Będzie z niej mogło jednocześnie korzystać więcej osób.

Katowicka tężnia solankowa będzie jednym z największych tego typu obiektów w regionie – 6,9 metrów wysokości, 37,5 metra długości i 11,5 metra szerokości. Po obu stronach będzie się znajdowała strefa inhalacyjna o długości 37 m.

Tereny przy tężni zostaną wzbogacone o zieleń, a także małą architekturę, która będzie dostosowana także do osób starszych i niepełnosprawnych.

Koszt budowy tężni to 2,6 mln złotych.

katowice teznia UM 2 150x150 - Tężnie solankowe w miastach katowice teznia UM 1 150x150 - Tężnie solankowe w miastach katowice teznia UM 150x150 - Tężnie solankowe w miastach

Fot. UM Katowice

Źródło: UM Katowice