Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Przyrodniczo-klimatyczne wskaźniki zrównoważonego rozwoju miast. Przewodnik dla miast

Zapewnienie komfortu życia w przestrzeni miejskiej stanowi wyzwanie dotykające większość z nas, zwłaszcza w sytuacji, kiedy miasta coraz częściej borykają się z takimi zjawiskami jak miejska wyspa ciepła, podtopienia i powodzie błyskawiczne czy utrata bioróżnorodności. Zjawiska te są konsekwencjami zarówno działania człowieka, jak i nasilających się zmian klimatu, jednak występują z różnym natężeniem i częstotliwością, pociągają też za sobą rozmaite skutki – każde miasto jest przecież inne.

Jednym z działań, które pozwoli na określenie skali potrzeb związanych z koniecznością realizacji odpowiednich działań łagodzących skutki zmian klimatu, może być stosowanie przez miasta wskaźników przyrodniczo-klimatycznych. Pozwoli to zarówno na rozpoznanie, w jakim stopniu miasta angażują się w działania przyrodniczo-klimatyczne, jak i pomoże w planowaniu i projektowaniu nowych przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska, w tym adaptacji do zmian klimatu. Stosowanie nowoczesnych wskaźników przyrodniczo-klimatycznych jest dzisiaj podstawą projektowania przez administrację szczebla lokalnego polityk publicznych z zakresu zrównoważonego rozwoju miast.

Przewodnik

W Przewodniku znajduje się opis, jak krok po kroku, korzystając wyłącznie z bezpłatnych danych, można obliczyć wartości wskaźników przyrodniczo-klimatycznych w 4 kategoriach:

1. Zieleń i retencja miejska

– Zasoby terenów zieleni w powierzchni miasta,
– Powierzchnia lasów i zadrzewień >1 ha przypadająca na 1 mieszkańca; dostępność terenów zieleni,
– Udział terenów zieleni w obszarze antropogenicznym miasta,
– Wskaźnik potencjału retencyjnego miasta.

2. Powierzchnie nieprzepuszczalne (zabetonowane)

– Udział powierzchni nieprzepuszczalnych w obszarze zurbanizowanym miasta,
– Powierzchnie nieprzepuszczalne w mieście przypadające na 1 mieszkańca.

3. Miejska wyspa ciepła

– Udział powierzchniowej miejskiej wyspy ciepła (LCL SUHI) w powierzchni miasta lub w obszarze antropogenicznym miasta w sezonie letnim; odsetek mieszkańców miasta, którzy mieszkają w zasięgu LCL SUHI,
– Udział powierzchniowej wyspy chłodu (SCI) w powierzchni miasta w sezonie letnim,
– Udział powierzchni UHIER w danym przedziale intensywności w powierzchni miasta, w sezonie letnim.

4. Bioróżnorodność

– Udział obszarów o potencjalnie wysokiej bioróżnorodności w powierzchni miasta.

Ze względu na różny charakter i złożoność wskaźników, co wpływa na stopień trudności prowadzenia obliczeń, opracowano dodatkowy dokument, stanowiący załącznik do niniejszego Przewodnika – Poradnik techniczny.

Poradnik techniczny

Ma on na celu wyjaśnienie i zobrazowanie czynności technicznych, zwłaszcza związanych z pozyskaniem i przetwarzaniem danych przestrzennych używanych w systemie informacji geograficznej (GIS) i z użyciem narzędzi GIS.

Oddając ten Przewodnik w Państwa ręce, liczymy, że wyliczone wartości poszczególnych wskaźników będą pomoce w podejmowaniu decyzji o charakterze strategicznym, planistycznym i inwestycyjnym w Państwa mieście. Dodatkowo wyliczenie przez poszczególne miasta wartości dla jednakowych wskaźników przyrodniczo-klimatycznych ułatwi wymianę doświadczeń i czerpanie z dobrych praktyk innych miast, umożliwi bowiem porównanie wpływu wdrożenia konkretnych działań.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane w Przewodniku wskaźniki będą istotnym wsparciem w tworzeniu coraz lepszej przestrzeni życia dla mieszkańców Państwa miast.

Materiały dostępne są tutaj.

Plany adaptacji do zmian klimatu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców

W poniższym zestawieniu nie uwzględniono wszystkich 44 MPA przygotowanych w ramach projektu. Jeśli nie znalazłeś w tym miejscu MPA dla miasta, którego szukasz, zwróć się do danego miasta z prośbą o jego udostępnienie lub spróbuj  go znaleźć na stronie BIP danego miasta.  Informujemy również, że miasta mogą wprowadzać modyfikacje/aktualizacje treści MPA, stąd zamieszczone poniżej wersje MPA mogą różnić się od aktualnych.

Białystok

Bielsko-Biała

Bydgoszcz

Bytom

Chorzów

Czeladź

Częstochowa

Dąbrowa Górnicza

Elbląg

Gdańsk

Gdynia

Gliwice

Gorzów Wielkopolski

Grudziądz

Jaworzno

Kalisz

Katowice

Kielce

Kraków

Legnica

Lublin

Łódź

Mysłowice

Olsztyn

Opole

Płock

Poznań

Radom

Ruda Śląska

Rybnik

Rzeszów

Siemianowice śląskie ze zmianą

Słupsk

Sopot

Sosnowiec

Szczecin

Tarnów

Toruń

Tychy

Wałbrzych

Włocławek

Wrocław

Zabrze

Zielona Góra

Wczujmy się w klimat – konferencja podsumowująca projekt za nami

Konferencja zakończyła dwuletnią pracę nad przygotowaniem planów adaptacji do zmian klimatu dla 44 polskich miast – Białegostoku, Bielska Białej, Bydgoszczy, Bytomia, Chorzowa, Czeladzi, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Elbląga, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Gorzowa Wielkopolskiego, Grudziądza, Jaworzna, Kalisza, Katowic, Kielc, Krakowa, Legnicy, Lublina, Łodzi, Mysłowic, Olsztyna, Opola, Płocka, Poznania, Radomia, Rudy Śląskiej, Rybnika, Rzeszowa, Siemianowic Śląskich, Słupska, Sopotu, Sosnowica, Szczecina, Tarnowa, Torunia, Tych, Wałbrzycha, Włocławka, Wrocławia, Zabrza oraz Zielonej Góry.

Dziękuję za to, że w naszym kraju od dwóch lat jest realizowany i właśnie dzisiaj podsumowywany program, który stanowi ewenement na skalę europejską – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Podkreślił, że możliwość rozmowy o adaptacji do zmian klimatu w największych miejskich ośrodkach w kraju, patrząc na ten kraj całościowo, to niewątpliwie nasz wielki sukces. To pokazuje, że myślimy, że jesteśmy krok do przodu,  że mamy świadomość tego, iż narastają zagrożenia i nie tylko patrzymy na to, czy też nie udajemy, że nic się nie dzieje, ale wychodzimy do przodu i chcemy szukać możliwości rozwiązania ewentualnych przyszłych problemów – dodał.

Przygotowanie miejskich planów adaptacji oparte zostało na innowacyjnym podejściu zmierzającym do określenia najbardziej efektywnych działań przystosowawczych i chroniących przed skutkami występujących już i prognozowanych zagrożeń – ekstremalnych temperatur, fal upałów, intensywnych opadów deszczu, burz i wichur, powodzi miejskich, od strony rzek i morza.

Wysoki poziom urbanizacji oznacza, że zmiany klimatu będą miały wpływ na dynamikę rozwoju miast, a tym samym na jakość życia ich mieszkańców. Dlatego zwiększenie zdolności adaptacyjnych do negatywnych skutków zmian klimatu oraz wspieranie odporności na zmiany klimatu są jednym z najważniejszych elementów światowej i polskiej polityki klimatycznej – podkreślił Henryk Kowalczyk Minister Środowiska.

Wspólnie z samorządami miast, których mieszkańcy stanowią ponad 30% ludności kraju, wypracowane zostały strategiczne rozwiązania pozwalające na zwiększenie potencjału adaptacyjnego miast do skutków zmian klimatu oraz zwiększające poziom świadomości mieszkańców w tym zakresie. Korzyści społeczne i gospodarcze, wzrost poziomu bezpieczeństwa oraz poprawa jakości życia w mieście to cele, które dzięki wdrożeniu opracowanych planów adaptacji zostaną zrealizowane do roku 2030.

44 MPA to flagowy projekt MŚ w obszarze adaptacji do zmian klimatu i przykład praktycznej i owocnej współpracy pomiędzy rządem, a samorządami największych polskich miast. Jego efektem są wypracowane strategiczne rozwiązania, które pozwalają na zwiększenie potencjału adaptacyjnego miast do skutków zmian klimatu – powiedział Sławomir Mazurek podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Zmiany klimatu są nie tylko problemem globalnym, ale coraz bardziej stają się także istotnym problemem lokalnym. Adaptacja do zmian klimatu w miastach wymaga nie tylko działań realizowanych przez samorządy, ale także zaangażowania mieszkańców. Świadomość występowania zmian klimatu, zagrożeń i ich skutków (społecznych, środowiskowych, gospodarczych, zdrowotnych) oraz wiedza o możliwościach i skuteczności działań ograniczających zmiany klimatu i działań adaptacyjnych to podstawa do włączenia społeczności lokalnych w działania adaptacyjne podkreśliła Wanda Jarosz z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, w trakcie prezentacji wyników badań świadomości.

Dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska (lider projektu 44 MPA) oraz Barbara Rajkowska, kierownik projektu przedstawili zbiorcze wyniki analiz przeprowadzonych w 44 miastach biorących udział w projekcie.

Trzeba poszukiwać działań, które rozwiązują wiele problemów i przynoszą efekty w wielu obszarach – podkreśliła Barbara Rajkowska, IOŚ-PIB. – Potrzebne są inwestycje, które służą minimalizowaniu ryzyka i ochronie klimatu, a jednocześnie zapewniają mieszkańcom warunki sprzyjające zdrowiu oraz wzmacniają więzi społeczne.

W trakcie dyskusji poruszono aspekty dotyczące przede wszystkim budowania partnerstwa, generowania synergii, wykorzystania dobrych praktyk, a także korzyści ze stosowania innowacyjnych technologii i rozwiązań z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury.

Dołączamy do światowej czołówki państw, które odpowiedzialnie i kompleksowo zajmują się działaniami adaptacyjnymi do zmian klimatu.

Obecnie miasta znalazły się przed nowymi wyzwaniami wynikającymi z obserwowanych zmian klimatu – mówiła w trakcie panelu „Przyszłość działań adaptacyjnych w miastach w Polsce” dr arch. Justyna Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. – Co więcej, specyfika współczesnych ośrodków miejskich, ich wielkość i zagęszczenie struktury przestrzennej oraz towarzyszącej infrastruktury technicznej, a także dynamicznie wzrastająca populacja miejska stwarzają nowe zagrożenia, które są pochodnymi zjawisk pogodowych oraz czynników wynikających ze specyfiki obszarów zurbanizowanych.

Simon Bedford – partner w firmie konsultingowej Deloitte UK (oddział w Wielkiej Brytanii) scharakteryzował działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu w trzech aspektach. Jeśli chodzi o finansowanie tych działań, to funduszy należy poszukiwać na wszystkich trzech poziomach – od administracji, przez samych obywateli po sektor prywatny, który jest coraz bardziej otwarty na przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu.

Eksperci podkreślali, że adaptacja służy poprawie jakości życia w mieście, której coraz ważniejszym elementem jest stan środowiska. Działania adaptacyjne, podejmowane w miastach wymagają z jednej strony silnego wsparcia organizacyjnego i prawnego na poziomie krajowym, z drugiej zaś świadomego społeczeństwa i jednostek odpowiedzialnych za ich wdrażanie na poziomie lokalnym.

Podczas konferencji zostali ogłoszeni laureaci konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych Wczujmy się w klimat – adaptacja do zmian klimatu wokół nas. Nagrody GRAND PRIX wręczył Prezydent Andrzej Duda.

W kategorii Plakat laureatką została Zuzanna Łukaszewska ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdyni, autorka pracy pt. „Zobacz potrzebę adaptacji do zmieniającego się klimatu wokół nas”; w kategorii Fotografia – Krystyna Szuszkiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Chorzelach, autorka pracy pt. „Nadzieja”.

Więcej o konkursie można znaleźć TUTAJ.

 

Materiały konferencyjne:

Prezentacja

Program konferencji

 

Galeria zdjęć z konferencji:

Konferencja podsumowująca projekt już 9 stycznia 2019 roku

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną zbiorcze wyniki analiz przeprowadzonych w 44 miastach biorących udział w projekcie oraz wnioski płynące z prac nad opracowaniem miejskich planów adaptacji. Do dyskusji panelowej wybraliśmy dwa bloki tematyczne dotyczące różnych aspektów przygotowywania miejskich planów adaptacji oraz ich wdrażania. Przedmiotem rozważań będą zagadnienia związane z budowaniem partnerstwa, generowaniem synergii, stosowaniem dobrych praktyk oraz korzyści ze stosowania innowacyjnych technologii i rozwiązań z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury.

Wspólnie z ekspertami, przedstawicielami samorządów, sektora pozarządowego oraz biznesowego goście zastanowią się nad tym, jak powyższe zagadnienia wiążą się z działaniami adaptacyjnymi, które powinny zostać ukierunkowane na rozwiązania wzmacniające potencjał adaptacyjny miast w zakresie technicznym i organizacyjnym, ochronę zdrowia mieszkańców, a także kształtowanie właściwych postaw społecznych i podniesienia świadomości społeczeństwa nt. potrzeby adaptacji do zmian klimatu na poziomie lokalnym.

Już teraz zapraszamy na livestream z wydarzenia, który będzie dostępny na profilu „Wczujmy się w klimat” na Facebooku.

Publikacja podsumowująca projekt już dostępna

Publikacja miała swoją premierę podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach, a już teraz dostępna jest zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej na naszej stronie. Na ponad 30 stronach w sposób syntetyczny przedstawiono projekt, jego przebieg, wyniki czy rekomendacje od ekspertów i miast partnerskich. Publikacja może okazać się szczególnie przydatna dla mniejszych miast, które zamierzają przygotować plan adaptacji do zmian klimatu. Wydanie jest też zwieńczeniem 2-letniego projektu i pracy ponad 1000 osób, które zaangażowały się w jego przygotowanie, choćby w najmniejszym stopniu! Oficjalne zakończenie projektu nastąpi 12 stycznia 2019 r., a już 9 stycznia w Warszawie odbędzie się konferencja podsumowująca projekt.

 

PUBLIKACJA PODS PL 300x209 - Publikacja podsumowująca projekt już dostępna

Wersja polska

PUBLIKACJA PODS en 300x207 - Publikacja podsumowująca projekt już dostępna

Summary report – English version

Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Jury konkursu zakończyło wybór zwycięskich prac – laureatów nagrody Grand Prix, Głównej oraz wyróżnień. Jury zdecydowało również o przyznaniu dodatkowej nagrody – specjalnej.

Wcześniej jury wybrało 20 najlepszych ich zdaniem fotografii i 21 plakatów, z których internauci wybrali swoich laureatów. W minioną niedzielę, 17 grudnia, na profilu Wczujmy się w klimat na Facebooku zakończyło się głosowanie internautów, którzy spośród prac finałowych, wybrali swoich zwycięzców w kategorii fotografia i kategorii plakat).

Poniżej lista laureatów oraz galeria nagrodzonych prac. Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 9 stycznia w Warszawie podczas konferencji podsumowującej projekt!

Dziękujemy również autorom, ich opiekunom oraz szkołom, z których nadesłane zostały prace konkursowe!

 

WYNIKI KONKURSU:

Kategoria plakat

Grand Prix: „Zobacz potrzebę adaptacji do zmieniającego się klimatu wokół nas”, Z. Łukaszewska, SP nr 16 Gdynia. Nagroda: czytnik e-booków Amazon Kindle Paperwhite 3

Nagroda Główna: „Wkręć się w klimat – bądź w obiegu”, M. Kołodziej, ZS nr 8 Bydgoszcz. Nagroda: dron DJI Ryze Tello

Nagroda Internautów: „Projekt „zielonego dachu” Urzędu Miejskiego w Tychach”, L. Hofman, SP nr 10 Tychy. Nagroda: gogle VR Carl Zeiss VR ONE Plus

Wyróżnienia:

1. „Zieleń najlepszym rozwiązaniem”, F. Gała, SP nr 12 Kielce – Wyróżnienie za pokazanie jednego z kluczowych działań związanych z adaptacją

2. „Deszczowy ogród antidotum na puste studnie”, P. Ciężobka, SP Ostrowsko – Wyróżnienie za pokazanie jednego z kluczowych działań związanych z adaptacją

3. „Przez globalne ocieplenie”, D. Ziółkowska, SP nr 23 Włocławek – Wyróżnienie za walory artystyczne

4. „Twórca historii”, A. Olesiak, SP nr 1 Słupsk – wyróżnienie za poetyckie przedstawienie historii ukazanej na plakacie

Nagroda Specjalna: „Działaj lokalnie – myśl globalnie, Bądź eko”, M. Pęciak, SP Specjalna nr 244 Warszawa

 

Kategoria fotografia

Grand Prix: „Nadzieja”, K. Szuszkiewicz, PSP nr 1 Chorzele. Nagroda: czytnik e-booków Amazon Kindle Paperwhite 3

Nagroda Główna: „Zielony Śląsk”, K. Bednarz, SP nr 3 Tychy. Nagroda: dron DJI Ryze Tello

Nagroda Internautów: „Energia wokół nas”, B. Węklar, SP nr 8 Rzeszów. Nagroda: gogle VR Carl Zeiss VR ONE Plus

Wyróżnienia: „Energia wokół nas”, B. Węklar, SP nr 8 Rzeszów – Wyróżnienie za interesujący opis powstania pracy

 

 

Galeria nagrodzonych prac:

31P facebook 300x212 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Grand Prix w kategorii plakat – Zobacz potrzebę adaptacji do zmieniającego się klimatu wokół nas

 

61P plakat 220x300 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Nagroda Główna w kategorii plakat – wkręć się w klimat – bądź w obiegu

 

 

19P plakat 212x300 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Nagroda Internautów w kategorii plakat – Projekt „zielonego dachu” Urzędu Miejskiego w Tychach

 

63P plakat 212x300 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Wyróżnienie w kategorii plakat – Zieleń najlepszym rozwiązaniem

 

14P plakat 300x212 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Wyróżnienie w kategorii plakat – Deszczowy ogród antidotum na puste studnie

 

6P plakat 300x212 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Wyróżnienie w kategorii plakat – Przez globalne ocieplenie

 

4P plakat 300x210 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Wyróżnienie w kategorii plakat – Twórca historii

 

80P plakat 300x192 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Nagroda Specjalna w kategorii plakat – Działaj lokalnie – myśl globalnie. Bądź eko

 

27F fotografia2 225x300 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Grand Prix w kategorii fotografia – Nadzieja

 

21F fotografia 300x190 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Nagroda Główna w kategorii fotografia – Zielony Śląsk

 

36F fotografia 300x200 - Wyniki konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Nagroda Internautów oraz wyróżnienie w kategorii fotografia – Energia wokół nas

COP24: Zmiany klimatu to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia

Zdrowotne konsekwencje zmian klimatu były dyskutowane 8 grudnia 2018 na Uniwersytecie Śląskim, gdzie odbyła się konferencja „Zmiana klimatu i zdrowie. Wyzwania dla sektora zdrowia w Polsce” zorganizowana przez Health and Environment Alliance (HEAL) w partnerstwie z Global Climate and Health Alliance (GCHA), stowarzyszeniem Pro Silesia oraz Koalicją Klimatyczną.

W gronie międzynarodowych ekspertów specjalistów zdrowia publicznego, lekarzy, naukowców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych zastanawiano się nad wyzwaniami dla sektora zdrowia w Polsce oraz wiodącą rolą jego przedstawicieli w kontekście podnoszenia świadomości na temat wpływu zmiany klimatu na zdrowie publiczne.

Konsekwencji zdrowotnych zmiany klimatu jest tak wiele, że nie jesteśmy w stanie stworzyć zamkniętej listy ich wszystkich, a próba określenia wysokości zewnętrznych kosztów zdrowotnych zawsze zakończona będzie ich niedoszacowaniem – podkreśla Weronika Michalak z organizacji HEAL Polska. – Jednocześnie już teraz wiemy, że podnoszenie się globalnej temperatury stawia nowe wyzwania przed lekarzami i całym sektorem zdrowia. Służba zdrowia z roku na rok odnotowywać będzie zwiększoną liczbę hospitalizacji oraz potrzebę częstszej pomocy medycznej. Wymaga to od niej konkretnych działań i odpowiedniej adaptacji do tego zjawiska.

Według autorów raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „Zdrowie i zmiany klimatu”, który został opublikowany 5 grudnia na COP24, realizacja założeń Porozumienia Paryskiego może ocalić ponad milion osób rocznie.

 

Źródło: HEAL

COP24: Dzień Miejski – „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”

Zmiany klimatu są jednym z najważniejszych zagrożeń dla zrównoważonego rozwoju, stabilności gospodarki i bezpiecznego społeczeństwa – powiedział Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska otwierając dyskusję podczas sesji „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”, która odbyła się 8 grudnia br.

Zwrócił uwagę, że miasta są szczególnie wrażliwymi obszarami, w których koncentrują się najpilniejsze wyzwania, od niedoboru wody i złej jakości powietrza po zakłócenia gospodarcze i niestabilność społeczną. Podkreślił również znaczenie budowania synergii pomiędzy miastami oraz budowanie platformy wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

Adaptacja do zmian klimatu jest stosunkowo nowym trendem w polityce rozwojowej państw i miast, której nie można lekceważyć – mówił wiceminister.

Szymon Tumielewicz, zastępca Dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Środowiska przedstawił najważniejsze założenia będące podstawą do opracowania planów adaptacji do zmian klimatu dla 44 polskich miast. Zaznaczył, że w ramach tego przedsięwzięcia wypracowano model współpracy ekspertów z przedstawicielami samorządów oraz zainicjowano współpracę ze społecznościami lokalnymi.

W części dyskusyjnej m.in. udział wzięli: Patrick V. Verkooijen, dyrektor Globalnego Centrum Adaptacji, Yann Françoise, dyrektor ds. Klimatu, Energii i Gospodarki w Obiegu Zamkniętym, Miasto Paryż, Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, Yunus Arikan, szef Globalnej Polityki i Rzecznictwa, Międzynarodowej Rada na Rzecz Inicjatyw Środowiskowych – ICLEI, Yvon Slingenberg, dyrektor ds. Koordynacji Polityki Międzynarodowej i Mainstreamingu, DG ds. działań w dziedzinie klimatu, Komisji Europejskiej, Henk WJ Ovink, specjalny wysłannik ds. Międzynarodowych Spraw Wodnych Holandii, Krystian Szczepański, dyrektor, Instytut Ochrony Środowiska – PIB.

Yann Françoise zaznaczył, że po 13 latach wdrażania działań służących podniesieniu odporności Paryża na zmiany klimatu, może stwierdzić, iż podniesienie świadomości oraz jak najszersza współpraca władz miasta, mieszkańców, naukowców i biznesu są kluczowe, jeśli chcemy stymulować adaptację i mitygację w przestrzeni miasta.

Jeśli się przystosowujemy do zmian klimatu to jednocześnie ograniczamy emisję dwutlenku węgla mówił Henk Ovink, podkreślając, że te działania są równoległe, rozwijają się razem i wspólnie dają efekty.

Sposób wdrażania polityki adaptacyjnej może się znacznie różnić w różnych krajach. W Polsce opracowujemy wytyczne dla miast poświęcone lokalnym planom adaptacyjnym, które uruchomiliśmy kilka lat temu, a także podręcznik dla inwestorów, dotyczący sposobu uwzględnienia kwestii zmian klimatu w przygotowaniu projektu – wyjaśniał w części dyskusyjnej Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Henk Ovink 201x300 - COP24: Dzień Miejski – „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”

7 300x225 - COP24: Dzień Miejski – „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”

COP 24, Dzień Miejski, 8.12.2018, Sesja „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”, Sławomir Mazurek, Podsekretarz Stanu Ministerstwo Środowiska (Fot. S. Nagórka)

8 300x225 - COP24: Dzień Miejski – „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”

COP 24, Dzień Miejski, 8.12.2018, Sesja „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”, Szymon Tumielewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Środowiska (Fot. S. Nagórka)

100 1872 300x225 - COP24: Dzień Miejski – „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”

COP 24, Dzień Miejski, 8.12.2018, Sesja „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”, Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – PIB (Fot. IETU)

9 300x225 - COP24: Dzień Miejski – „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”

COP 24, Dzień Miejski, 8.12.2018, Sesja „Adaptacja do zmian klimatu w miastach” (Fot. S. Nagórka)

fot sesja Adaptacja w miescie 300x127 - COP24: Dzień Miejski – „Adaptacja do zmian klimatu w miastach”

COP 24, Dzień Miejski, 8.12.2018, Sesja „Adaptacja do zmian klimatu w miastach” (Fot. IETU)

COP24: 23 polskie miasta przystąpiły do sieci NAZCA

Deklarację Katowicką podpisano 5 grudnia br. podczas Szczytu Miejskiego „Miasta dla klimatu”, odbywającego się w ramach Szczytu Klimatycznego COP24. W podpisaniu wzięli udział samorządowcy z: Katowic, Olsztyna, Poznania, Zabrza, Sosnowca, Wałbrzycha, Będzina, Rawicza, Tarnowskich Gór, Jarosławca, Siemianowic Śląskich, Tomaszowa Mazowieckiego, Lądka Zdroju, Skawiny, Ustronia, Legnicy, Sławkowa, Lidzbarka Warmińskiego, Piastowa, Stalowej Woli, Żywca, Pyskowic i Szamotuł.

NAZCA to światowa baza danych gromadząca informacje o praktycznych działaniach na rzecz klimatu i środowiska oraz pomagająca w kształtowaniu polityki regionalnej, miejskiej i biznesowej w tym zakresie. Regiony, miasta i społeczności obywatelskie mogą w niej rejestrować swoje planowane i realizowane działania na rzecz klimatu. W bazie jest już prawie 20 tys. takich działań. NAZCA działa przy Sekretariacie ds. Zmian Klimatu ONZ. Platforma została stworzona w 2014 r. przez UNFCCC (Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu).

Fakt, że tak wiele polskich miast zgłasza się do światowej inicjatywy NAZCA, jest bardzo dobrym sygnałem posłanym z Polski do świata o znaczeniu tego tematu – wiceminister środowiska Michał Kurtyka. Jego zdaniem, samorządy mają coraz więcej instrumentów, by włączać się w globalną politykę klimatyczną.

Decyzję o dołączeniu do grupy gmin podpisującej Deklarację podjęli samorządowcy z Siemianowic Śląskich.

Podpisanie Deklaracji Katowickiej, uważam za obowiązek wypełniany zgodnie z obietnicą daną mieszkańcom Siemianowic Śląskich – komentuje prezydent Rafał Piech. – Ponadto wydaje się, że podpisanie tego dokumentu powinno być powszechnym gestem wszystkich samorządowców, przecież zanieczyszczenia powietrza czy wody, nie znają granic administracyjnych, zaś dobre praktyki samorządowe, są o wiele więcej warte, gdy mogą się rozprzestrzeniać i być wdrażane przez innych.

 

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju; Urząd Miasta Siemianowice Śląskie, Piotr Kochanek

COP24: Raport WHO „Zdrowie i zmiany klimatu”

Światowa Organizacja Zdrowia, 5 grudnia 2018, podczas COP24, zaprezentowała raport dotyczący wpływu zmian klimatu na zdrowie – Special Report Health And Climate Change. Zanieczyszczenia powietrza powodujące zły stan zdrowia oraz gazy cieplarniane, których emisja jest przyczyną zmian klimatu, są emitowane z tych samych sektorów, w tym z energetycznego, mieszkaniowego, transportu i rolnictwa. Z danych WHO wynika, że z powodu złej jakości powietrza rocznie na świecie umiera 7 mln osób, a koszty obniżenia standardów życia wynoszą 5,11 mld dolarów. Autorzy raportu podkreślają, że „prawdziwy koszt zmiany klimatu widzimy w naszych szpitalach i odczuwamy go w naszych płucach”.

„Koszty zmian klimatu odczuwamy na co dzień, ponieważ zmiany klimatu mają ogromny wpływ na nasze zdrowie – mówiła Maria Neira, dyrektorka Departamentu ds. Zdrowia Publicznego, Środowiskowych i Społecznych Determinantów Zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia. – Dlatego też potrzebne są szybkie i konkretne działania. Bez opóźnień…”

LINK DO FILMU NA YouTube

Eksperci WHO uważają, że nie robimy wystarczająco dużo, by chronić życie i zdrowie przed skutkami zmian klimatu. W raporcie wskazano, że zaledwie ok. 0,5 proc. funduszy przeznaczonych na dostosowanie się do zmian klimatu zostało wykorzystanych na projekty zdrowotne.

Rekomendacje WHO obejmują m.in. uwzględnienie przez państwa konkretnych działań zmierzających do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Uwzględnienie kwestii zdrowotnych w złożonych dobrowolnie zobowiązaniach do redukcji emisji zanieczyszczeń. Większe zaangażowanie organizacji pozarządowych i pracowników służby zdrowia w promocję działań na rzecz klimatu i wynikających z tego korzyści dla zdrowia.

 

Źródło: WHO

Oświadczenie Jury konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów „Wczujmy się w klimat – adaptacja do zmian klimatu wokół nas”

W związku z pojawiającymi się podejrzeniami o działania niezgodne z zasadą „fair play” w głosowaniu na prace finałowe konkursu na portalu Facebook, Jury konkursu wydało następujące oświadczenie:

Oświadczenie jury konkursu - Oświadczenie Jury konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów "Wczujmy się w klimat - adaptacja do zmian klimatu wokół nas"

Ruszyło głosowanie internautów w konkursie „Wczujmy się w klimat – adaptacja do zmian klimatu wokół nas”

W specjalnie utworzonej galerii udostępnione są zakwalifikowane do finału fotografie i plakaty wraz z nadesłanymi przez uczestników konkursu opisami. Za pomocą przycisków reakcji „Lubię to” oraz „Super” internauci będą oddawać swój głos. Nagrodzone zostaną fotografia i plakat z największą liczbą głosów. W kategorii Nagroda Internautów na zwycięzców czekają gogle do rzeczywistości wirtualnej Carl Zeiss VR One Plus.

Zapraszamy!!

 

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy na: http://www.44mpa.pl/konkurs 

Materiały promocyjne konkursu: Plakat A4 Plakat A3 Baner 1 Baner 2  Ulotka A4

Podziel się informacjami o konkursie!

Jury konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wybrało prace finałowe

Wszystkie nadesłane prace poddane zostały ocenie formalnej na podstawie regulaminu konkursu. Sprawdzana była m.in. poprawność wypełnienia danych w formularzu rejestracyjnym, odpowiedni format i rozmiar załącznika z pracą konkursową oraz poprawność wypełnienia oświadczenia autora pracy. Wszystkie prace, które przeszły ocenę formalną, zostały poddane pod obrady jury konkursu. Jury w pierwszej kolejności dokonało oceny merytorycznej prac. Oceniono zgodność z hasłem „Wczujmy się w klimat”, czytelność przekazu, pomysłowość, walory artystyczne oraz estetykę wykonania.

Na tej podstawie jury dokonało wyboru 21 finałowych prac w kategorii plakat i 20 w kategorii fotografia. Galeria prac została zamieszczona w odpowiednich albumach na profilu Wczujmy się w klimat na Facebooku (plakaty i fotografie). Spośród nich w głosowaniu internetowym internauci wybiorą laureatów Nagrody Internautów, a jury konkursu wyłoni laureatów Grand Prix i Nagrody Głównej w obu kategoriach. Głosowanie internetowe trwać będzie od 1 do 16 grudnia 2018 r., a ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 18 grudnia 2018 r. o godz. 12:00 na profilu „Wczujmy się w klimat” na Facebooku oraz na stronie internetowej www.44mpa.pl

jury 2 300x225 - Jury konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wybrało prace finałowe

Obrady jury konkursu

 

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wdrażania strategii UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu

Według najnowszych prognoz, wpływ zmian klimatu będzie nierównomierny w różnych strefach Europy, zarówno pod względem natężenia, czasu postępowania, jak i rodzaju skutków, które będą odczuwalne na wybranych obszarach europejskich. Na przykład, ludność i środowisko strefy śródziemnomorskiej ucierpi przede wszystkim na skutek wzrostu umieralności w wyniku podwyższonej temperatury, utrudnionego dostępu do wody czy utraty siedlisk. W tym samym czasie, obszary alpejskie narażone będą na kurczenie się ekosystemów alpejskiej tundry, która odgrywa zasadniczą rolę w regulacji zasobów słodkiej wody dla ludności większej części Europy. 

Zagrożenia spowodowane postępującymi zmianami klimatu nie ograniczają się jedynie do wymiaru środowiskowego. Zmiany te będą miały bezpośredni wpływ na aspekt socjalny oraz gospodarczy Europy. Co więcej, zagrożenia nie wynikają jedynie ze zmian klimatu obserwowanych wyłączanie na terenie Europy, ale mają wymiar poza graniczny, ze względu na szereg powiązań zmian klimatu w skali globalnej.

Szacuje się, że jednym z najbardziej wrażliwych obszarów będzie handel międzynarodowy, który w niedługim czasie może zanotować znaczący spadek na skutek wyżej wymienionych zmian.

W 2013 roku Unia Europejska opracowała Strategię UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu. W tym czasie oszacowano, że straty poniesione przez UE w wyniku bezczynności gospodarczej, środowiskowej i społecznej do 2020 roku wyniosą 100 mld EUR rocznie, a w 2050 roku 250 mld EUR rocznie. Najnowsze prognozy wskazują, że do 2080 r. koszt bezczynności może gwałtownie wrosnąć.

Strategia ukierunkowana jest na podjęcie szeregu działań, których realizacja spełnić ma trzy zasadnicze cele:

  1. zwiększenie odporności państw, regionów i miast UE;
  2. umożliwienie świadomego podejmowania decyzji w zakresie przystosowania się;
  3. zwiększenie odporności kluczowych wrażliwych sektorów i obszarów polityki UE.

W sprawozdaniu dla Parlamentu Europejskiego i Rady z listopada 2018r. Komisja Europejska ukazuje wyniki analiz, jakim poddane zostały proces realizacji strategii, wyniki oceny strategii oraz szeroko opisuje wnioski z dotychczasowej realizacji strategii.

Pełne sprawozdanie dostępne jest tutaj.

Źródło: Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wdrażania strategii UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu

Ponad 100 prac wpłynęło na konkurs „Wczujmy się w klimat – adaptacja do zmian klimatu wokół nas”!

Fotografie, są interpretacją hasła „Wczujmy się w klimat – adaptacja do zmian klimatu wokół nas”. Plakaty  promują konieczność adaptacji do zmian klimatu. Wśród nadesłanych plakatów są zarówno wykonane za pomocą technik komputerowych, jak prace wykonane tradycyjnymi technikami plastycznymi.

Jury, w każdej kategorii przyzna Nagrodę Główną oraz Grand Prix.

Najlepszą fotografię oraz plakat wybiorą również internauci za pomocą głosowania na profilu Facebook projektu „Wczujmy się w klimat”. Głosowanie internautów będzie trwać od 1 do 16 grudnia. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w głosowaniu!

W specjalnie utworzonej galerii udostępnimy zakwalifikowane do finału fotografie i plakaty wraz z nadesłanymi przez uczestników konkursu opisami. Za pomocą przycisków reakcji „Lubię to” oraz „Super” internauci będą oddawać swój głos. Nagrodzone zostaną fotografia i plakat z największą liczbą głosów. W kategorii Nagroda Internautów na zwycięzców czekają gogle do rzeczywistości wirtualnej Carl Zeiss VR One Plus.

Zapraszamy!!