Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

„Collectively” – dostrzegaj, reaguj, współdziałaj kolektywnie

Collectively to aplikacja do komunikacji pomiędzy mieszkańcami a Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie. Mobilny program oparty jest na mapie, na której mieszkańcy Krakowa będą mogli zgłaszać: sugestie, pochwały, problemy, defekty. Sprawy wymagające interwencji, ale również propozycje dotyczące zagospodarowania terenów zieleni miejskiej lub pomysły na organizację w nich różnorodnych działań. Aplikacja ma za zadanie połączyć współpracę zarówno między mieszkańcami a Zarządem Zieleni Miejskiej, jak i pomiędzy samymi mieszkańcami.

Działania kolektywne to takie, które zakładają, że mieszkańcy mogą, w miarę możliwości, sami reagować na zaistniałe usterki, np. pozbierać śmieci, usunąć gałęzie lub poinformować odpowiednie jednostki o określonym zdarzeniu. Dzięki takim akcjom możemy wspólnie lepiej dbać o otaczającą nas przestrzeń w myśl motta „Moje miasto – moja sprawa”.

Obecnie aplikacja jest dostępna na urządzeniach z systemem Android oraz w przeglądarce internetowej na stronie www.kolektywnie.org. Możliwe jest również logowanie przez konto na Facebooku.

Dla użytkowników iOS platforma będzie dostępna w listopadzie. Interfejs aplikacji jest stosunkowo prosty, umożliwia łatwy dostęp dostosowany do mieszkańców w różnym wieku.

Z aplikacji Collectively płynie wiele korzyści i udogodnień, m.in.: zgłoszenia można dokonać z każdego miejsca praktycznie natychmiast (wersja mobilna), zamieszczona informacja jest widoczna dla wszystkich użytkowników, postęp powiadomień można śledzić na bieżąco. Aplikacja pozwala współdziałać mieszkańcom i daje szansę na interwencję.

Zarząd Zieleni Miejskiej już planuje dalszy rozwój platformy, która ma być rozbudowana m.in. o automatyczną współpracę z kolejnymi instytucjami (Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania, Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu itp.), a także automatyczną kwalifikację zgłoszeń.

 

krakow collectively 721x1024 - „Collectively” - dostrzegaj, reaguj, współdziałaj kolektywnie

Źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie