Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Katowice: Miejskie Centrum Energii

Adaptacji do zmian klimatu służą nie tylko działania realizowane bezpośrednio w tym celu, ale także wiele działań związane np. poprawą jakości powietrza, termomodernizacją, rewitalizacją miejską czy ponownym zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych. Działania służące ograniczaniu niskiej emisji wymagają podniesienia wiedzy mieszkańców na temat wdrażanych rozwiązań. Władze Katowic znalazły rozwiązanie tego problemu: w centrum miasta, w niewielkim lokalu z witryną, otworzyły Miejskie Centrum Energii.

city 3294353 1920 892x356 - Katowice: Miejskie Centrum Energii

To placówka, w której mieszkańcy otrzymują odpowiedzi na pytania dotyczące wymiany starych pieców, wymaganej jakości paliw stałych czy założeń uchwały antysmogowej.

Konsultanci wyjaśniają też działanie instalacji odnawialnych źródeł energii oraz doradzają w kwestii paliw wykorzystywanych do ogrzewania domu. W MCE prezentowane są także inicjatywy podejmowane przez miasto w celu przeciwdziałania niskiej emisji. Pracownicy współpracują z doradcami energetycznymi działającymi w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Prócz codziennych porad, w Centrum odbywają się wystawy, warsztaty oraz spotkania przy herbacie.

W ramach zapoczątkowanego cyklu Black to green Tea, czyli spotkań z przedstawicielami podmiotów i instytucji odpowiedzialnych za ochronę powietrza i klimatu, odwiedzający mogą dowiedzieć się, w jaki sposób oszczędzać energię w swoich domach.

Projekt zrealizowany został przez Referat Zarządzania Energią w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta w Katowicach ze źródeł własnych.

Źródło: UM Katowice

powrót do aktualności