Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Łąki kwietne zamiast trawników

W Katowicach, przy Rynku, wspólnie z mieszkańcami posiano łąkę kwietną. W pierwszym roku zakwitną na niej polne maki, chabry, kąkole oraz kilka innych jednorocznych chwastów. Wspólne sianie łąki to element projektu KATOobywatel, realizowanego przez katowicki Urząd Miasta. Jak przekonują urzędnicy, sianie łąk, które pomagają w dostosowaniu miasta do skutków zmian klimatu, jest okazją do zainteresowania mieszkańców tym tematem. W tym roku powstaną jeszcze kolejne łąki kwietne w różnych miejscach miasta m.in. we współpracy z Fundacją Łąka.

katowice laka 28042018 7 892x356 - Łąki kwietne zamiast trawników

28 kwietnia w Katowicach wysiana została Łąka Centralna o powierzchni 380 m kwadratowych. Już wkrótce między ulicami Piotra Skargi i Franza Wincklera pojawią się polne kwiaty. Łąki kwietne nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale także wzbogacają miejski ekosystem. Sianiu łąki towarzyszyły warsztaty edukacyjne prowadzone przez Fundację Łąka, a ich uczestnicy otrzymali nasiona do samodzielnego wysiania w ogródkach lub na balkonach.

Mimo że udział terenów zielonych i wód w ogólnej powierzchni Katowic przekracza 51 proc., cały czas szukamy sposobów na to, żeby wprowadzać więcej zieleni do centrum miasta. Jednym z nich może być sianie łąk kwietnych. Liczymy się z opiniami mieszkańców przy planowaniu inwestycji na terenach zielonych, realizujemy wspólnie zielone projekty z Budżetu Obywatelskiego. Do łąk też chcemy najpierw przekonać mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W pięciu miejscach w Katowicach, łąki zostaną zasiane m.in. przez Zakład Zieleni Miejskiej oraz Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

W tym roku testujemy łąki miejskie w kilku lokalizacjach. Jeśli projekt się powiedzie, w kolejnych latach możemy go rozszerzyć o kolejne tereny – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Jak twierdzi Karol Podyma z Fundacji Łąka, „trawniki są nudne”. Łąki kwietne posiadają natomiast wiele walorów estetycznych oraz ekologicznych, m.in. poprawiają glebę, kumulują wilgoć i dają schronienie owadom. Istotną zaletą miejskiej łąki jest też brak potrzeby regularnego nawadniania i koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe.

Łąka kwietna w mieście, to same korzyści

Łąka nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców. Mało mówi się o tym, jak szkodliwe są spaliny z kosiarek, a eksperci wskazują, że kosiarka produkuje tyle zanieczyszczeń, co 11 samochodów. Do tego drobne cząsteczki niespalonego paliwa, wystawione na promieniowanie słoneczne, tworzą smogotwórczy ozon. Wykorzystanie wysokich roślin łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych – łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły.

Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą zatrzymać 2 razy więcej wody niż trawnik.

Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet 10-15°C wyższa, niż na przedmieściach.

Oprócz tego łąki wzbogacają ekosystem miejski, stanowiąc pełne życia wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków.

Zobacz relację z siania łąki:

katowice laka 28042018 1 - Łąki kwietne zamiast trawników katowice laka 28042018 2 - Łąki kwietne zamiast trawników katowice laka 28042018 3 - Łąki kwietne zamiast trawników katowice laka 28042018 4 - Łąki kwietne zamiast trawnikówkatowice laka 28042018 6 - Łąki kwietne zamiast trawników katowice laka 28042018 7 - Łąki kwietne zamiast trawników

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła: Urząd Miasta Katowice; Fundacja Łąka; fot. W. Jarosz

powrót do aktualności