Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Nijmegen Zieloną Stolicą Europy 2018

Holenderskie miasto Nijmegen oficjalnie odebrało tytuł Zielonej Stolicy Europy 2018 r. w sobotę 20 stycznia. W ubiegłym roku nagroda należała do Essen w Niemczech. Wrocław stanął do konkurencji o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2020 roku.

nijmegen 579x356 - Nijmegen Zieloną Stolicą Europy 2018

Nagrody co roku są przyznawane przez Komisję Europejską. Miano Zielonej Stolicy Europy jest uznaniem wysiłków i zaangażowania władz na rzecz poprawy środowiska w przestrzeni miejskiej. Działania nagradzane w konkursie mają na celu między innymi zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców, promowanie i wdrażanie inicjatyw poprawiających jakość środowiska miejskiego oraz dążenie do życia w coraz zdrowszym otoczeniu. Organizatorzy szczególną uwagę zwracają na fakt, że życzliwa konkurencja między miastami motywuje je do podejmowania działań przyjaznych środowisku, również w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

Tegoroczny zwycięzca to miasto położone we wschodniej Holandii w prowincji Geldria. Znajduje się w pobliżu granicy z Niemcami nad rzeką Waal. Nijmegen liczy około 160 tysięcy mieszkańców i może poszczycić się tytułem najstarszego miasta w Holandii – w tym roku będzie obchodzić swoje 2015 urodziny.

Nijmegen zostało wyróżnione przez Komisję Europejską dzięki przedstawieniu przejrzystej i zintegrowanej wizji, imponując oceniającym także dużym zaangażowaniem mieszkańców. W ten sposób zwyciężyło z rywalami – ‘s-Hertogenbosch oraz szwedzką Umeą.

Zielona Stolica Europy 2018 posiada efektywny system gospodarki odpadami, prowadzi także działania mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców w kwestii ponownego zużycia odpadów. Dzięki temu poziom recyklingu w tym mieście sięga niemal 68%, a do 2020 r. ma wzrosnąć do 75%. Komisja podkreśliła także istotę działań związanych z adaptacją do zmian klimatu oraz intensywny rozwój ścieżek rowerowych.

nijmegengreen - Nijmegen Zieloną Stolicą Europy 2018

Dotychczas tytuł Zielonej Stolicy Europy otrzymało 10 miast: Sztokholm (2010), Hamburg (2011), Vitoria-Gasteiz (2012), Nantes (2013), Kopenhaga (2014), Bristol (2015), Lubljana (2016), Essen (2017), Nijmegen (2018) oraz Oslo (2019).

 

Wrocław także staje do walki

Wrocław już w 2016 roku ubiegał się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019 r. Niestety, nie awansował do finału, przegrywając z takimi miastami jak Ghent, Lahti, Lizbona, Tallin czy Oslo – zwycięzcą konkursu. W ubiegłym roku ponownie złożył aplikację. – O tym, czy zakwalifikowaliśmy się do ścisłego finału, dowiemy się w kwietniu, a ogłoszenie wyników nastąpi w maju tego roku. – informuje Anna Worsztynowicz z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Miasto przekonuje, że we Wrocławiu przez rok od złożenia poprzedniej aplikacji realizowano projekty, które mają za zadanie podnosić jakość przestrzeni publicznej. – Powstały nowe przejścia dla pieszych, nowe odcinki dróg rowerowych, a także nowe przejazdy pod mostami, zapewniające ciągłość tras wzdłuż rzeki. Jednak to nie wszystko. Podchodząc kompleksowo do kwestii zarządzania miastem, utworzono koordynującą jednostkę organizacyjną Departament Zrównoważonego Rozwoju, powołano Ogrodnika Miejskiego, zwiększono nacisk na projekty „zielone” w Budżecie Obywatelskim (około 80%) – wymienia Anna Worsztynowicz. Dodaje: – Oprócz innowacji w zarządzaniu wprowadziliśmy ideę zrównoważonego rozwoju, jako główne założenie przyświecające rozwojowi miasta.

 

Źródło: Green Capital 2018, Gazeta Wyborcza

powrót do aktualności