Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie

Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych

W miastach, gdzie do wody daleko atrakcją są wodne place zabaw. Ogrodzone zakątki pełne tryskających wodą przemyślnych kolorowych zabawek podbijają serca dzieciaków oraz ich rodziców. Zjeżdżalnie, młynki, armatki, kurtyny, natryski czy węże to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na dzieci. W kwestii wodnych placów zabaw na powietrzu liderem jest województwo śląskie, w którym wodne place zabaw są w Będzinie, Katowicach, Rybniku i Tychach. Wodne place zabaw w wielu miastach powstają w ramach Budżetów Obywatelskich.

Ogrodzone zakątki pełne tryskających wodą przemyślnych kolorowych zabawek podbijają serca dzieciaków oraz ich rodziców. Zjeżdżalnie, młynki, armatki, kurtyny, natryski czy węże to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na dzieci. Pobyt i zabawa na placu wodnym przynosi ulgę w upalne dni, gdy temperatura przekracza 25°C.

W kwestii wodnych placów zabaw na powietrzu liderem jest województwo śląskie, w którym wodne place zabaw są w Będzinie, Katowicach, Rybniku i Tychach. Ale radość z zabawy w wodzie i bezkarnego chlapania i rozlewania wody mają też dzieci w Grodzisku Mazowieckim, Janikowie, Krakowie, Łebie, Łodzi, Przemyślu czy Toruniu.

Coraz częściej pomysł na budowę wodnego placu zabaw jest inicjatywą obywatelską, jak to miało miejsce w Katowicach, Krakowie czy Rybniku.

Jeden wodny plac zabaw w mieście to jednak mało. Powinno ich być więcej, a idealne miejsca na lokalizację parku wodnego to miejskie parki, tereny nadrzeczne czy kąpieliska. Dobra inspiracja przed kolejnymi edycjami budżetu obywatelskiego.

Tychy

Pierwszy w Polsce wodny plac zabaw powstał w Tychach nad Jeziorem Paprocańskim w 2011 r. Plac otoczony jest zielenią i świetnie wkomponowany w malowniczą okolicę. Grafika na specjalnej antypoślizgowej posadzce nawiązuje do kręgów na wodzie. Na placu są fontanny, tęcza wodna i tryskające wodą kwiaty. Najmłodsi mają osobną strefę z wodnymi zabawkami i urządzeniami tryskającymi łagodnymi strumieniami wody. Rodzice odpoczywają na poustawianych wokół placu ławeczkach. Wieczorem plac zabaw zmienia się w fontannę z różnokolorowym podświetleniem LED, tworzącym wspaniałe widowisko.

0 300x198 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych

Katowice

Katowicki Plac Wodny otwarto w 2017roku w Dolinie Trzech Stawów. Został zrealizowany na wniosek mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Plac w Dolinie okazał się jedną z największych atrakcji  lata. Jego popularność, ale też apele mieszkańców w tej sprawie, skłoniły władze miasta do realizacji podobnych inwestycji już z miejskiej kasy.

Wodny plac zabaw w liczbach:

  • 318 m2 nawierzchni poliuretanowej w niecce placu
  • 491 m2 nawierzchni z kostki betonowej dookoła placu
  • 18 zabawek wodnych
  • 7 lamp oświetleniowych
  • 5 ławek parkowych
  • użyto blisko 400 m okablowania
  • 6 różnego rodzaju pomp
  • 2 filtry

Galeria zdjęć (fot. UM Katowice)

6 150x150 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych4 150x150 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych 5 150x150 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych  

3 150x150 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych 2 150x150 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych 1 1 150x150 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych

Miasto planuje budowę jeszcze dwóch wodnych palców zabaw w dzielnicach Katowic, których budowa ma się rozpocząć i zakończyć w 2018 roku. Na oba miasto zarezerwowało w budżecie około 3 mln zł. Pierwszy powstanie w Załężu w parku przy ulicy Gliwickiej 214. Drugi w Piotrowicach w rejonie ulicy Radockiego i Biedronek.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Rybnik

Plac Wodny w Rybniku powstał w 2016 roku w Kamieniu. Pluskadełko to zwycięski – ogólnomiejski projekt w ramach budżetu obywatelskiego. Kosztował milion złotych. Obiekt tworzy płytka niecka o nawierzchni poliuretanowej z zabudowanymi tryskaczami, fontannami i innymi elementami.

Teren wodnego placu zabaw jest ogrodzony, oświetlony i monitorowany. Znajduje się tam również dodatkowa infrastruktura, m.in.: ławki, kosze na śmieci itp.

ryb 2 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych   rybnik - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych 

fot. UM Rybnik

 

ryb5 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych  rybnik3 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych  ryb4 - Wodny plac zabaw alternatywa na upały dla dużych i małych 

fot. Adam Gottscholl

 

Źródło: UM Rybnik