Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

Dowiedz się więcej o projekcie
Aktualności

Wodny plac zabaw – atrakcja dla dużych i małych

Do Polski dotarły afrykańskie upały i zapanowało gorące lato. Prognozy wskazują, że…

03 sierpnia 2017

Otwarcie Wodnego Placu Zabaw w Katowicach!

Wodny plac zabaw to pierwsza tego typu inwestycja dla dzieci w Katowicach.…

02 sierpnia 2017

Sprawdź się w naszym quizie!

Już ponad pół roku piszemy o zmianach klimatu i ich konsekwencjach dla…

28 lipca 2017

42 warsztaty już za nami

Pierwszy cykl warsztatów w miastach partnerskich projektu Ministerstwa Środowiska dobiega końca. Od…

13 lipca 2017

Kolejne spotkanie informacyjne Górnośląskim Związku Metropolitalnym

Drugie spotkanie Zespołu ds. Ochrony Powietrza i Adaptacji do Zmian Klimatu Górnośląskiego…

28 czerwca 2017

Klimatyczne Forum Metropolitalne, czyli lokalnie o zmianach klimatu

„Klimatyczne Forum Metropolitalne” do cykl 11 konferencji będących częścią projektu ADAPTCITY -…

17 czerwca 2017

Miasta partnerskie projektu

Wybierz miasto

Białystok

Liczba mieszkańców: 294 675

Kontakt

Ewa Kułakowska

Kierownik Zespołu Miejskiego

ekulakowska@um.bialystok.pl

Krzystof Skotak

Kierownik Zespołu Ekspertów

krzysztof.skotak@ios.edu.pl

Agnieszka Zabrocka

Komunikacja w Mieście

azabrocka@um.bialystok.pl

Bielsko-Biała

Liczba mieszkańców: 172 407

Kontakt

Zbigniew Michniowski

Kierownik Zespołu Miejskiego

michniowski.sekretariat@um.bielsko.pl

Katarzyna Kobiela

Kierownik Zespołu Ekspertów

katarzyna.kobiela@arcadis.com

Komunikacja w Mieście

biuroprasowe@bielsko-biala.pl

Bydgoszcz

Liczba mieszkańców: 354 990

Kontakt

Aleksandra Kowalska

Kierownik Zespołu Miejskiego

aleksandra.kowalska@um.bydgoszcz.pl

Joanna Walewska

Kierownik Zespołu Ekspertów

joanna.walewska@arcadis.com

Marta Stachowiak

Komunikacja w Mieście

rzecznik@um.bydgoszcz.pl

Bytom

Liczba mieszkańców: 170 059

Kontakt

Marek Przepióra

Kierownik Zespołu Miejskiego

mprzepiora@um.bytom.pl

Joachim Bronder

Kierownik Zespołu Ekspertów

bron@ietu.katowice.pl

Anna Krzyszkowska-Kuc

Komunikacja w Mieście

akrzyszkowska@um.bytom.pl

Chorzów

Liczba mieszkańców: 109 541

Kontakt

Leonard Hornik

Kierownik Zespołu Miejskiego

hornik_l@chorzow.eu

Janina Fudała

Kierownik Zespołu Ekspertów

jfudala@ietu.katowice.pl

Karolina Skórka

Komunikacja w Mieście

rzecznik@chorzow.eu

Czeladź

Liczba mieszkańców: 32 225

Kontakt

Małgorzata Skiba

Kierownik Zespołu Miejskiego

mskiba@um.czeladz.pl

Tadeusz Bawolski

Kierownik Zespołu Ekspertów

tadeusz.bawolski@arcadis.com

Komunikacja w Mieście

czeladz@um.czeladz.pl

Częstochowa

Liczba mieszkańców: 227 270

Kontakt

Andrzej Szczerba

Kierownik Zespołu Miejskiego

aszczerba@czestochowa.um.gov.pl

Agnieszka Dyndał

Kierownik Zespołu Ekspertów

agnieszka.dyndal@arcadis.com

Komunikacja w Mieście

biuroprasowe@czestochowa.um.gov.pl

Dąbrowa Górnicza

Liczba mieszkańców: 122 451

Kontakt

Barbara Lubasz

Kierownik Zespołu Miejskiego

blubasz@dabrowa-gornicza.pl

Ewa Strzelecka-Jastrząb

Kierownik Zespołu Ekspertów

strzelec@ietu.katowice.pl

Bartosz Matylewicz

Komunikacja w Mieście

bmatylewicz@dabrowa-gornicza.pl

Elbląg

Liczba mieszkańców: 121 412

Kontakt

Bożena Jolanta Warzecha

Kierownik Zespołu Miejskiego

ros@umelblag.pl

Beata Kowalska

Kierownik Zespołu Ekspertów

beata.kowalska@imgw.pl

Joanna Urbaniak

Komunikacja w Mieście

rzecznikprasowy@umelblag.pl

Gdańsk

Liczba mieszkańców: 462 996

Kontakt

Marcin Dawidowski

Kierownik Zespołu Miejskiego

marcin.dawidowski@gdansk.gda.pl

Halina Burakowska

Kierownik Zespołu Ekspertów

halina.burakowska@imgw.pl

Magdalena Skorupka-Kaczmarek

Komunikacja w Mieście

magdalena.kaczmarek@gdansk.gda.pl

Gdynia

Liczba mieszkańców: 247 329

Kontakt

Bartosz Frankowski

Kierownik Zespołu Miejskiego

wydz.srodowiska@gdynia.pl

Alicja Kańska

Kierownik Zespołu Ekspertów

alicja.kanska@imgw.pl

Komunikacja w Mieście

rzecznik@gdynia.pl

Gliwice

Liczba mieszkańców: 182 969

Kontakt

Roksana Burzak

Kierownik Zespołu Miejskiego

burzak_r@um.gliwice.pl

Magdalena Polus

Kierownik Zespołu Ekspertów

magdalena.polus@arcadis.com

Marek Jarzębowski

Komunikacja w Mieście

rzecznik@um.gliwice.pl

Gorzów Wielkopolski

Liczba mieszkańców: 123 911

Kontakt

Jan Sobczyński

Kierownik Zespołu Miejskiego

sobczynski@um.gorzow.pl

Zdzisław Cichocki

Kierownik Zespołu Ekspertów

zdzislawcichocki@wp.pl

Ewa Sadowska-Cieślak

Komunikacja w Mieście

rzecznik.prasowy@um.gorzow.pl

Grudziądz

Liczba mieszkańców: 96 111

Kontakt

Maja Banasik

Kierownik Zespołu Miejskiego

m.banasik@um.grudziadz.pl

Joanna Walewska

Kierownik Zespołu Ekspertów

joanna.walewska@arcadis.com

Małgorzata Sadowska- Rodziewicz

Komunikacja w Mieście

m.rodziewicz@um.grudziadz.pl

Jaworzno

Liczba mieszkańców: 92 618

Kontakt

Tomasz Bachowski

Kierownik Zespołu Miejskiego

tomasz.bachowski@um.jaworzno.pl

Tadeusz Bawolski

Kierownik Zespołu Ekspertów

tadeusz.bawolski@arcadis.com

Komunikacja w Mieście

informacja@um.jaworzno.pl

Kalisz

Liczba mieszkańców: 102 575

Kontakt

Marek Galuba

Kierownik Zespołu Miejskiego

Zdzisław Cichocki

Kierownik Zespołu Ekspertów

zdzislawcichocki@wp.pl

Elżbieta Zmarzła

Komunikacja w Mieście

ezmarzla@um.kalisz.pl

Katowice

Liczba mieszkańców: 299 012

Kontakt

Barbara Lampart

Kierownik Zespołu Miejskiego

barbara.lampart@katowice.eu

Piotr Cofałka

Kierownik Zespołu Ekspertów

p.cofalka@ietu.pl

Ewa Biskupska

Komunikacja w Mieście

ewa.biskupska@katowice.eu, p@katowice.eu

Kielce

Liczba mieszkańców: 197 724

Kontakt

Adam Rogaliński

Kierownik Zespołu Miejskiego

adam.rogalinski@um.kielce.pl

Agnieszka Kuśmierz

Kierownik Zespołu Ekspertów

agnieszka.kusmierz@ios.edu.pl

Anna Ciulęba

Komunikacja w Mieście

anna.ciuleba@um.kielce.pl

Kraków

Liczba mieszkańców: 759 131

Kontakt

Andrzej Łazęcki

Kierownik Zespołu Miejskiego

Andrzej.lazecki@um.krakow.pl

Jolanta Olbracht

Kierownik Zespołu Ekspertów

jolanta.olbracht@arcadis.com

Jan Machowski

Komunikacja w Mieście

jan.machowski@um.krakow.pl

Legnica

Liczba mieszkańców: 100 769

Kontakt

Zienkiewicz Jadwiga

Kierownik Zespołu Miejskiego

jzienkiewicz@legnica.eu

Mariusz Adynkiewicz-Piragas

Kierownik Zespołu Ekspertów

Mariusz.Adynkiewicz@imgw.pl

Komunikacja w Mieście

arodak@legnica.eu

Lublin

Liczba mieszkańców: 324 637

Kontakt

Mirosław Hagemejer

Kierownik Zespołu Miejskiego

mhagemejer@lublin.eu

Agnieszka Kuśmierz

Kierownik Zespołu Ekspertów

agnieszka.kusmierz@ios.edu.pl

Beata Krzyżanowska

Komunikacja w Mieście

rzecznik_prasowy@lublin.eu

Łódź

Liczba mieszkańców: 698 688

Kontakt

Michał Baryła

Kierownik Zespołu Miejskiego

m.baryla@uml.lodz.pl

Krzysztof Kutek

Kierownik Zespołu Ekspertów

krzysztof.kutek@arcadis.com

Marcin Masłowski

Komunikacja w Mieście

rzecznikprasowy@uml.lodz.pl

Mysłowice

Liczba mieszkańców: 74 711

Kontakt

Tadeusz Nowak

Kierownik Zespołu Miejskiego

t.nowak_wos@um.myslowice.pl

Marta Fudała

Kierownik Zespołu Ekspertów

m.fudala@ietu.pl

Beata Sowa

Komunikacja w Mieście

b.sowa@um.myslowice.pl

Olsztyn

Liczba mieszkańców: 173 599

Kontakt

Marek Malinowski

Kierownik Zespołu Miejskiego

malinowski.marek@olsztyn.eu

Krzystof Skotak

Kierownik Zespołu Ekspertów

krzysztof.skotak@ios.edu.pl

Komunikacja w Mieście

rzecznikprasowy@olsztyn.eu

Opole

Liczba mieszkańców: 127 792

Kontakt

Monika Czech-Tańczuk

Kierownik Zespołu Miejskiego

monika.czech@um.opole.pl

Tamara Tokarczyk

Kierownik Zespołu Ekspertów

Tamara.Tokarczyk@imgw.pl

Marcin Krzyżanowski

Komunikacja w Mieście

Marcin.Krzyżanowski@imgw.pl

Płock

Liczba mieszkańców: 121 468

Kontakt

Piotr Niesłuchowski

Kierownik Zespołu Miejskiego

piotr.niesluchowski@plock.eu

Maria Sobańska

Kierownik Zespołu Ekspertów

maria.sobańska@arcadis.com

Edyta Mierzejewska

Komunikacja w Mieście

edyta.mierzejewska@plock.eu

Poznań

Liczba mieszkańców: 541 561

Kontakt

Piotr Wiśniewski

Kierownik Zespołu Miejskiego

kp@um.poznan.pl

Zdzisław Cichocki

Kierownik Zespołu Ekspertów

zdzislawcichocki@wp.pl

Hanna Surma

Komunikacja w Mieście

hanna_surma@um.poznan.pl

Radom

Liczba mieszkańców: 215 653

Kontakt

Grażyna Krugły

Kierownik Zespołu Miejskiego

g.krugly@umradom.pl

Piotr Zacharski

Kierownik Zespołu Ekspertów

piotr.zacharski@kobize.pl

Katarzyna Piechota-Kaim

Komunikacja w Mieście

k.piechota@umradom.pl

Ruda Śląska

Liczba mieszkańców: 139 412

Kontakt

Eugeniusz Malinowski

Kierownik Zespołu Miejskiego

um_agg@ruda-sl.pl

Janusz Krupanek

Kierownik Zespołu Ekspertów

j.krupanek@ietu.katowice.pl

Tomasz Kulpok

Komunikacja w Mieście

media@ruda-sl.pl

Rybnik

Liczba mieszkańców: 139 540

Kontakt

Kierownik Zespołu Miejskiego

Kierownik Zespołu Ekspertów

Komunikacja w Mieście

Rzeszów

Liczba mieszkańców: 187 027

Siemianowice Śląskie

Liczba mieszkańców: 68 011

Kontakt

Artur Kledzik

Kierownik Zespołu Miejskiego

a_kledzik@um.siemianowice.pl

Magdalena Głogowska

Kierownik Zespołu Ekspertów

m.glogowska@ietu.pl

Piotr Kochanek

Komunikacja w Mieście

p_kochanek@um.siemianowice.pl

Słupsk

Liczba mieszkańców: 92 170

Kontakt

Maja Wawrowska

Kierownik Zespołu Miejskiego

m.wawrowska@um.slupsk.pl

Monika Mykita

Kierownik Zespołu Ekspertów

monika.mykita@imgw.pl

Komunikacja w Mieście

Sopot

Liczba mieszkańców: 37 089

Kontakt

Elżbieta Turowiecka

Kierownik Zespołu Miejskiego

Elzbieta.Turowiecka@um.sopot.pl

Ewa Jakusik

Kierownik Zespołu Ekspertów

ewa.jakusik@imgw.pl

Magdalena Czarzyńska-Jachim

Komunikacja w Mieście

magdalena.jachim@um.sopot.pl

Sosnowiec

Liczba mieszkańców: 206 516

Kontakt

Tomasz Przedpełski

Kierownik Zespołu Miejskiego

geolog.powiatowy@um.sosnowiec.pl

Joanna Piasecka-Rodak

Kierownik Zespołu Ekspertów

piasecka@ietu.katowice.pl

Rafał Łysy

Komunikacja w Mieście

rafal.lysy@um.sosnowiec.pl

Szczecin

Liczba mieszkańców: 405 413

Kontakt

Ewa Kurjata

Kierownik Zespołu Miejskiego

ekurjata@um.szczecin.pl

Albert Malinger

Kierownik Zespołu Ekspertów

albert.malinger@imgw.pl

Łukasz Kolasa

Komunikacja w Mieście

lukolasa@um.szczecin.pl

Tarnów

Liczba mieszkańców: 110 381

Kontakt

Marek Kaczanowski

Kierownik Zespołu Miejskiego

m.kaczanowski@umt.tarnow.pl

Ewelina Kozek

Kierownik Zespołu Ekspertów

ewelina.kozek@arcadis.com

Komunikacja w Mieście

umt@umt.tarnow.pl

Toruń

Liczba mieszkańców: 202 591

Kontakt

Halina Pomianowska

Kierownik Zespołu Miejskiego

h.pomianowska@um.torun.pl

Anna Jendrasiak

Kierownik Zespołu Ekspertów

anna.jendrasiak@arcadis.com

Anna Kulbicka-Tondel

Komunikacja w Mieście

rzecznik@um.torun.pl

Tychy

Liczba mieszkańców: 128 415

Kontakt

Anna Warzecha

Kierownik Zespołu Miejskiego

anna.warzecha@umtychy.pl 

Magdalena Golińska

Kierownik Zespołu Ekspertów

magdalena.golinska@arcadis.com

Ewa Grudniok

Komunikacja w Mieście

rzecznik@umtychy.pl

Wałbrzych

Liczba mieszkańców: 114 930

Kontakt

Wiesław Sójka

Kierownik Zespołu Miejskiego

w.sojka@um.walbrzych.pl

Iwona Zdralewicz

Kierownik Zespołu Ekspertów

Iwona.Zdralewicz@imgw.pl

Barbara Garncarz-Wilk

Komunikacja w Mieście

Barbara.Garncarz-Wilk@imgw.pl

Włocławek

Liczba mieszkańców: 112 635

Kontakt

Maja Skibińska

Kierownik Zespołu Miejskiego

m.skibinska@um.wloclawek.pl

Krzysztof Jarmoszewicz

Kierownik Zespołu Ekspertów

krzysztof.jarmoszewicz@arcadis.com

Bartłomiej Kucharczyk

Komunikacja w Mieście

bkucharczyk@um.wloclawek.pl

Wrocław

Liczba mieszkańców: 637 075

Kontakt

 Joanna Kiernicka-Allavena

Kierownik Zespołu Miejskiego

joanna.kiernicka-allavena@um.wroc.pl

Tamara Tokarczyk

Kierownik Zespołu Ekspertów

Tamara.Tokarczyk@imgw.pl

Arkadiusz Filipowski

Komunikacja w Mieście

biuroprasowe@um.wroc.pl

Zabrze

Liczba mieszkańców: 175 882

Kontakt

Jolanta Błaszczak

Kierownik Zespołu Miejskiego

jblaszczak@um.zabrze.pl

Magdalena Polus

Kierownik Zespołu Ekspertów

magdalena.polus@arcadis.com

Sławomir Gruszka

Komunikacja w Mieście

sgruszka@um.zabrze.pl

Zielona Góra

Liczba mieszkańców: 138 898

Kontakt

Urszula Podgajna

Kierownik Zespołu Miejskiego

U.Podgajna@um.zielona-gora.pl

Zdzisław Cichocki

Kierownik Zespołu Ekspertów

zdzislawcichocki@wp.pl

Komunikacja w Mieście

UrzadMiasta@um.zielona-gora.pl

Dowiedz się więcej o projekcie. Pobierz materiały promocyjne!

dowiedz się więcej o projekcie

Harmonogram opracowania

1krok

Rozpoczęcie procesu

stworzenie zespołu, opracowanie
założeń, identyfikacja
interesariuszy

2krok

Ocena podatności

zgromadzenie danych,
określenie zdolności
adaptacyjnych regionu

3krok

Analiza ryzyka

określenie możliwych szans
i zagrożeń, nadanie wagi
zagrożeniom

4krok

Opracowanie opcji adaptacji

wskazanie szczegółowych celów i obszarów priorytetowych MPA

5krok

Ocena i wybór opcji

analiza opcji adaptacji,
metody oceny i ocena opcji
adaptacji

6krok

Przygotowanie dokumentu

opracowanie ostatecznej
wersji MPA, przygotowanie SOOS

Wdrażanie
planów

Dostępność